infektivna klinika

Македонија

Разрешена директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ, на нејзино место назначен Фадил Цана

А1он
Нов директор на Клиниката за инфективни болести од попладнево е д-р Фадил Цана, потврдија за МИА од Клиниката. Д-р Цана, инфектолог на Клиниката, го презема
Македонија

Обезбеден лекот за конго-кримска хеморагична треска, болничарката е во стабилна состојба

А1он
Обезбеден е лек за конго-кримска хеморагична треска, а болничарката на Инфективната клиника е во стабилна состојба. Информацијата ја потврди директорката на клиниката, Милена Стевановиќ. –
Македонија

Ковачевски преноќил на Инфективна поради веројатно труење со храна

Со болки во стомакот синоќа на Инфективната клиника во Скопје бил примен премиерот Димитар Ковачевски. Директорката на Инфективна, Милена Севановиќ, за “А1он” вели дека премиерот
Македонија

15-годишното девојче е прв смртен случај на малолетник во земјава, на лекување се 22 деца заразени со Ковид – 19

Петнаесетгодишното девојче кое почина на Инфективната клиника е единствен смртен случај на малолетник од Ковид – 19 во земјава. Од Министерството за здравство посочуваат дека
Македонија

Испразнета модуларната болница до Инфективна во Скопје, нема да се користи како вакцинален пункт

Модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје е испразнета. Во февруари, годинава, во неа почна вакцинацијата кај нас, а се
Македонија

Речиси 300 македонски здравствени работници позитивни на коронавирус, десетмина само на Инфективна

А1он
Од здравствените работници кои работат и се на испомош на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во моментов 10 се позитивни, двајца се
Македонија

Пратеничката Моника Зајкова хоспитализирана на Инфективната клиника поради Ковид-19

А1он
Пратеничката Моника Зајкова од ЛДП е позитивна на коронавирусот и е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје, откако ѝ се влошила здравствената состојба. „Ви пишувам
Македонија

Веќе нема место во Инфективната и модуларната болница

Целата зграда за Интерни клиники ќе биде наменета за пациенти со Ковид, откако Инфективната и модуларната болница целосно се исполнија, соопшти министерот за здравство Венко
Македонија

„Не знаеме дали е жив или мртов“: Роднини на пациенти заразени од Ковид-19 со денови немаат одговори за најблиските

Мери Јордановска
Со денови роднини на пациенти вртат на телефонските броеви на Инфективната клиника во Скопје, обидувајќи се да дознаат како се нивните најблиски заболени од коронавирусот.
Македонија

Инфективна е преполна, болните од Ковид-19 ќе се примаат во модуларната болница

А1он
Капацитетот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје е речиси исполнет и од вчера за хоспитализација и третман на пациенти со Ковид-19