zapadnonilska treska

Македонија

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

А1он
Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, се уште е во тешка здравствена состојба
Македонија

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

А1он
Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба
Македонија

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективната клиника

А1он
Пациентот заразен со западнонилска треска кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се наоѓа во тешка состојба со манифестација на централниот нервен
Регион

Во Србија потврден првиот случај на Западнонилска треска

А1он
Во Србија лабораториски е потврден првиот случај годинава на лице заболено од Западнонилска треска, болест што ја пренесуваат комарците. – Пациентот е 84-годишна жена од
Регион

Хрватска: Петмина заболени од западнонилска треска се борат за живот

А1он
Пет лица се борат за живот во загрепска клиника за инфективни болести откако по убод од комарец заболеле од западнонилска треска, јави Индекс. – Бројот
Регион

За една недела во Србија починаа четири лица од западнонилска треска

А1он
Во Србија во изминатите седум дена уште четири лица починнаа во треската на Западен Нил, објави Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ Батут”.
Регион

Се зголеми бројот на починати од вирусот Западен Нил во Грција

А1он
Вкупно 16 луѓе починаа од вирусот Западен Нил во Грција, додека пак регистрирани се 133 случаи на лица инфицирани од вирусот, изјави претставничката на Центарот