Економија

СДСМ: Над 26 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички

Ана Ололовска
„Владата предводена од СДСМ презеде ефикасни и навремени мерки за полесно справување со економските последици предизвикани од коронавирусот и покажа дека се грижи за секој
Македонија

Гоце Делчев е македонски револуционер, но и Бугарите го чествуваат, порача државниот врв, Заев во ноември на средба со Борисов

Ана Ололовска
Гоце Делчев ќе биде една од темите на разговор на средбата, која премиерот Зоран Заев ја најави со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а која треба
Економија

Почнуваат „Деновите на македонскиот мед 2020“

Ана Ололовска
На улица „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020“. Овие 16-ти по ред „Денови на македонскиот
Македонија

Советот на јавни обвинители ќе избира свој заменик претседател

Ана Ололовска
Советот на јавни обвинители на Република Северна Македонија на денешната втора седница се очекува да донесе одлука за избор на свој заменик претседател, информираат од
Македонија

Ковид-19 најважен предизвик за државата во следните месеци

Ана Ололовска
Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки, не
Македонија

Стамов: Вонреден конгрес ќе има бидејќи партијата не е хидроцентрала на Мицкоски

Ана Ололовска
„Mафија што му служи на Заев се оние кои му глумат статисти на избори и ги бројат поразите одбивајќи да понесат било каква одговорност. Mафија
Култура

Промоција на книгата „Како да се нацрта разговорот“ на Свето Стаменов и Људмил Спасов

Ана Ололовска
Во рамките на 57-то издание на Меѓународната културна манифестација „Рацинови средби“ утре во Народниот театар „Јордан Хаџиконстантинов – Џинот“ во Велес ќе биде одржана промоција
Свет

Москва ги осуди тврдењата на Зеленски за поделба на светот

Ана Ололовска
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ја осуди изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Русија планира да го подели светот. –
Свет

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Ана Ололовска
Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја
Свет

Трамп мисли дека за резултатите од изборите во САД ќе одлучува Врховниот суд, затоа е потребен деветиот судија

Ана Ололовска
Американскиот претседател, Доналд Трамп, смета дека за резултатите од изборите во ноември ќе одлучува Врховниот суд, додавајќи дека затоа е важно судот да има девет