crno more

Регион

Бугарските рибарски бродови нема да влезат во Црното Море додека не се расчисти прашањето за мините во него

А1он
Три мини се пронајдени во Црното Море од кои едната во близина на бугарско-турската поморска граница, јави БНТ. Според медиумот засега нема официјална потврда за
Свет

Ердоган: Турција презема мерки поради наводите за подводни мини во Црно Море

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по повод руските тврдења за пловечки мини од Одеса, украински град и пристаниште во Црното Море, изјави дека турското
Свет

Руските воени мини вo Црно Море се приближуваат кон брегот на Бугарија

А1он
Морските мини, поставени од руската војска на брегот на украинскиот приморски град Одеса, во водите на Црно Море невремето ги однело и сега слободно пловат,
Свет

Осигурителите го зголемија просторот на ризични области во Црното и Азовското Море

А1он
Лондонскиот поморски осигурителен пазар го прошири просторот со висок ризик во Црното и Азовското Море поради интензивирањето на руската инвазија на Украина, која ја загрозува
Регион

Заков: Загарантирана е безбедноста на Бугарија во Црно Море

А1он
Новиот бугарски министер за одбрана Драгомир Заков откако положи заклетва истакна дека доколку има потреба силите на НАТО може да бидат стационирани на бугарска територија,
Свет

ВИДЕО: Русија почна нова голема воена вежба во Црно Море

А1он
Русија денеска почна нов голем воен маневар во Црно Море паралелно осудувајќи ја американската „хистерија“ откако Вашингтон објави дека стравува од скорешна руска инвазија на
Регион

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он
Капетанот и неговиот помошник од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во бугарските територијални води од Црно море, се притворени на 72 часа, јави
Свет

Остра реакција на Русите за инцидентот кај Крим: Британија провоцира, ако се повтори – таа ќе одговара

А1он
Доколку се повтори инцидент сличен на вчерашниот со бродот „ХМС Дифендер“, одговорноста ќе биде на Велика Британија, се вели во реакцијата на руското Министерство за
Свет

Американците ќе прават воени вежби во Црното Море, ги крстиле „Морски ветрец“

А1он
Зголемената активност на сојузнички воени бродови во Црното Море го најавува почетокот на годинешните воени вежби „Си бриз“ (Sea Breeze) што треба да се одржат