crno more

Свет

САД продолжија да испраќаат шпионски летала над Црното Море

А1он
САД ги продолжија летовите со шпионски беспилотни летала над Црното Море по инцидентот со руски борбен авион кој резултираше со соборување на американски дрон, објавија
Свет

Америка испрати нов дрон: Најнапредниот авион полета од Италија и пристигна над Црното Море

А1он
САД испратија нов извидувачки дрон RQ-4 Global Hawk на лет со знак за повикување FORTE10 над Црното Море. Дронот полета од воздухопловната база Сигонела во
Свет

Американски официјални лица: Ги спречивме Русите да соберат доверливи информации од дронот

А1он
Соединетите Американски Држави избришаа чувствителен софтвер од беспилотното летало MQ-9 Reaper пред да се урне во Црното Море за да ја спречат Русија да собере
Свет

Русија: САД да ги прекине непријателските летови

А1он
Еден ден по инцидентот над Црното Море, Русија ги повика САД да ги прекинат „непријателските летови“, пренесува АФП. Да потсетиме, вчера имаше близок контакт меѓу
Свет

За Москва инцидентот над Црното Море е провокација

А1он
Москва смета дека судирот на руски борбен авион Су-27 и американско воено беспилотно летало над Црното Море е провокација, објави руската државна новинска агенција РИА,
Регион

Бугарските рибарски бродови нема да влезат во Црното Море додека не се расчисти прашањето за мините во него

А1он
Три мини се пронајдени во Црното Море од кои едната во близина на бугарско-турската поморска граница, јави БНТ. Според медиумот засега нема официјална потврда за
Свет

Ердоган: Турција презема мерки поради наводите за подводни мини во Црно Море

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по повод руските тврдења за пловечки мини од Одеса, украински град и пристаниште во Црното Море, изјави дека турското
Свет

Руските воени мини вo Црно Море се приближуваат кон брегот на Бугарија

А1он
Морските мини, поставени од руската војска на брегот на украинскиот приморски град Одеса, во водите на Црно Море невремето ги однело и сега слободно пловат,
Свет

Осигурителите го зголемија просторот на ризични области во Црното и Азовското Море

А1он
Лондонскиот поморски осигурителен пазар го прошири просторот со висок ризик во Црното и Азовското Море поради интензивирањето на руската инвазија на Украина, која ја загрозува