crno more

Свет

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

А1он
Британското Министерство за одбрана попладнево ги демантира тврдењата на руската Влада дека во Црното Море руски брод испукал предупредувачки истрели врз разурнувач на британската кралска
Свет

Германија го осуди руското ограничување на пловидбата во три региони во Црно Море

А1он
Германија денеска ја искритикува одлуката на Русија на неколку месеци да затвори три региони во Црното Море за странски воени бродови. Ограничувањата стапија на сила
Свет

Американскиот брод „УСС Доналд Кук“ вплови во Црно Море, го набљудува руската Црноморска флота

А1он
Центарот за контрола на националната одбрана на Министерството за одбрана на Русија синоќа соопшти дека американскиот брод „УСС Доналд Кук“ опремен со наведувачки ракети, вплови
Свет

Воениот брод на САД останува во Црно Море и покрај критиките на Москва

А1он
САД ќе го одржат своето присуство во Црно Море и покрај предупредувањата од Русија дека американскиот воен брод што патролира во областа ја загрозува регионалната