dron

Македонија

Град Скопје со дрон трага по потенцијалните загадувачи

А1он
Градот Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални загадувачи,
Свет

Руски „Мигови“ имале блиска средба со американски дрон

А1он
ри руски воени авиони МиГ-31 се алармирани да пресретнат дрон на американските воздухопловни сили „Глобален сокол“, што се приближува до руската државна граница, соопшти денеска
Видео Македонија

(ВИДЕО) Снимка од дрон: Како изгледа Скопје за време на најдолгиот полициски час

А1он
Во тек е најдолгиот полициски час досега како превентива и заштита од коронавирусот – 85 часа граѓаните ќе бидат во карантин. Снимките направени од дрон
Свет

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

А1он
Во неделата вечерта повторно е одбиен напад со беспилотни летала на руската баѕа Хмемим во Сирија, иѕведена од непоѕнати милитанти. Рускиот противоздушен систем успеал да
Свет

Два лета пренасочени од аеродромот во Дубаи поради сомнителна активност на дрон

А1он
Портпарол на аеродромите во Дубаи изјави дека околу пладне два лета беа пренасочени поради сомнителна активност на беспилотно летало. Според извештаите, два авиона на авиокомпанијата
Свет

Саудиска Арабија уништи дрон со експлозив испратен од Јемен

А1он
Саудиска Арабија пресретнала и уништила дрон со експлозив, испратен од Јемен од страна на бунтовниците Хути. Дека нападот бил осуетен и дронот со експлозив пресретнат
Свет

Аеродромот Малпенса во Милано привремено затворен

А1он
Аеродромот Малпенса во Милано беше привремено затворен поради дрон кој бил забележан во близина на терминалот, принудувајќи четири авиони да бидат пренасочени кон блиските аеродроми.
Свет

Дрон слетал на палубата на британски носач на авиони без да биде регистриран или попречен

А1он
Британското Министерство за одбрана соопшти денеска дека мал дрон, слетал на палубата на најголемиот британски воен брод, носачот на авиони „Квин Елизабет“. Министерството наредило итна