zatvor

Македонија

Нема слободни викенди за затворениците следните 20 денови, Управата сака да ги заштити од коронавирусот

Нема слободни викенди, работни денови, одмори за затворениците во идните 20 дена. Посетите им се дозволени само со сертификат за вакцинација. Ова е одлуката на
Македонија

Подобрени условите во прилепскиот затвор, отворено детско катче за посети на децата на осудените

А1он
Условите во македонските затвори се подобруваат, но е потребна уште заедничка работа. Останува процената на Европската Унија дека во одредени случаи има несоодветно постапување. Ова
Свет

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он
Стефан Ришар, генерален директор на најголемата француска телекомуникациска компанија Оранж, денеска е осуден на условна затворска казна од една година, откако Апелацискиот суд во Париз
Свет

Армискиот врв и затворската управа во Еквадор поднесоа оставки по масакрот во затворот во Гвајакил

А1он
Шефовите на здружената команда на вооружените сили на Еквадор и затворската управа на оваа латиноамериканска држава поднесоа оставки, соопшти денеска владата во Кито. Оставките уследија
Македонија

Во скопско Марино приведен бегалец од струмичкиот затвор

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека е приведен бегалец од струмичкиот затвор. „На 05.10.2021 во 17 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги во
Македонија

Жена се обидела преку пакет со храна да прошверцува дрога во штипскиот затвор

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека жена од Штип се обидела преку пакетот со храна наменет за осудено лице, да внесе и прашкаста материја
Магазин

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

А1он
Затвореникот Шејн Голдсби (26) е осуден на дополнителни 25 години затвор за убиство на затвореник со кого делел ќелија. Затвореникот е осуден за силување на
Македонија

Тепачка во кумановскиот затвор, чувар избоден со нож

А1он
Тројца затвореници и еден вработен од кумановскиот затвор се повредени од остар предмет во тепачка која се случила вчера во затворот К’шање, соопшти денеска СВР
Македонија

Уште еден измамник успеал од затвор да земе брз кредит на туѓо име

А1он
Уште еден затвореник, 30-годишен стружанец кој издржувал казна во штипскиот затвор, успеал со измама да прибави туѓи лични податоци, по што успешно подигнал брз кредит,