begstvo

Македонија

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески
На 2 декември, денот коа министерството за внатрешни работи соопшти дека има петмина осомничени за грабнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, првоосомничениот за
Македонија

(ВИДЕО) Комбе полно со мигранти бегајќи од полицијата пропадна во канал во Велес

Орце Костов
Комбе преполно со мигранти бегајќи од полицијата тргнало во спротивен правец на една од главните улици во Велес и пропаднало во ископан канал. Настанот се
Македонија

Пресуда за филмското бегство од Идризово – Три години затвор за командирот, затворски казни и за полицајците

Командирот Срѓан Димитријевски и тројцата полицајци од „Идризово“ признаа дека учествувале во филмското бегство на Беким Мемети, осуден на над 20 години затвор. Донесена е
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) A1он во Идризово: Бегствo од затворот – Тунелот пропадна, но не и обидите

Анита Петровска Рајковиќ
Желбата за слобода поголема од сите ѕидини, решетки, кучиња, камери на секое ќоше, затворски полицајци кои патролираат. Затворениците на долгогодишни затворски казни со филмски сценарија
Македонија

(ВИДЕО) Како го убедуваше Мијалков судот: Мојот стил не е бегање, со бегање работите не се решаваат

А1он
Обвинетиот Сашо Мијалков, кој никој не знае каде е и против кого се водат неколку дела, пред две години во судот убедуваше да не добие
Свет

Патници од индонезиски брод скокале во море додека се чекала дозвола за закотвување

А1он
Неколку патници на индонезискиот брод „Ламбел“ скокнаа во морето и отпливаа до брегот, откако властите се обидоа да го блокираат неговото закотвување од страв од
Македонија

Албанија денеска ќе ѝ ги достави на Македонија снимките од бегството на Груевски

А1он
Албанските власти на своите колеги во Скопје, денеска ќе им ги достават снимките од бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски преку албанска територија, јави
Македонија

Груевски два месеца во бегство, се уште непознато дали некој му помогнал да избега

А1он
Експермиерот Никола Груевски, најпознатиот македонски азилант во Унгарија, втор месец е во бегство. Судскиот курир пред 2 месеца, поточно на 9 ноември 2018 година трипати
Видео Магазин

(ВИДЕО) Успеа да избега од затвор преку отворот за доставување храна

А1он
Дваесет и пет годишниот Рустам од Русија е најверојатно единствениот човек на планетата кој би се нафатил да избега од затвор на овој начин. Откако