(ВИДЕО) Комбе полно со мигранти бегајќи од полицијата пропадна во канал во Велес

Од:

Комбе преполно со мигранти бегајќи од полицијата тргнало во спротивен правец на една од главните улици во Велес и пропаднало во ископан канал.

Настанот се случи доцна синоќа на раскопаната улица помеѓу велешкиот Суд и хотел „Интернационал“. Комбето бегало од полицијата и тргнало во спротивен правец на улицата 8 Септември, од кружниот тек кон Поштата, но најверојатно, возачот не знаел дека улицата се реконструира, па паднал во каналот.

Возачот и совозачот се фатени и приведени, а македонската полиција заедно со припадниците на ЕУЛЕКС го следеле комбето уште од македонско-грчката граница.

Во сообраќајната несреќа повредени се 11-годишно дете и неговиот татко кои биле во комбето.

Увидот заврши доцна, и во текот на денот ќе бидат соопштени деталите за инцидентот.

Би можело да ве интересира

Велешанка го ограбила мажот со кој претходно била во врска

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Приведен 39-годишник од Велес осомничен за кражба во домот на негов сограѓанин

Горан Наумовски