Македонија

На Клиниката во Ниш почина доктор Ѓорчев, таткото на Влатко Ѓорчев

А1он
На Клиниката во Ниш починал проф. д-р Анѓелко Ѓорчев, кој десетина дена беше во кома откако ја прими вакцината „АстраЗенека“ во Србија. Ѓорчев имаше 72
Македонија

Кинеската вакцина на „Синовак“, од која Македонија очекува половина милион дози, е со најслаба ефикасност од сите вакцини

А1он
Кинеската вакцина на „Синовак-Биотек“, за која премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче изјавија дека порачале половина милион дози, има ефикасност од само
Македонија

Скопјанка тврди дека таа и нејзиното куче биле нападнати од непознати лица, бара сведоци на настанот

А1он
По инцидентот што се случи во скопската населба Карпош, кога скопјанец физички нападна 25-годишна девојка и ја пријави во полиција со тврдење дека нејзиното куче
Македонија

Пендаровски за вакцинацијата: Срам за нашата држава беа сликите од Србија викендов

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски по завршувањето на седницата на Советот за бзбедност изрази благодарност до соседна Србија, откако илјадници македонски граѓани таму ја примија
Македонија

Ѓорчев: Татко ми е во длабока кома и се бори за живот на респиратор по примената вакцина во Ниш

А1он
„Мојот татко Проф. Др. Анѓелко Ѓорчев е во длабока кома и се бори за животот на респиратор. Се надеваме и се молиме да му се
Македонија

Филип и Александар Мијалков: Не е точно дека сме претепале момче – нападнат беше наш пријател, ние ја смирувавме ситуацијата

А1он
Синовите на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и ексдиректорот на Царинската управа, Влатко Мијалков, Александар и Филип, преку допис до медиумите реагираат и демантираат
Македонија

Лекарска комора: Пациентите со автоимуни и ревматски заболувања се со голем ризик на компликации од Ковид-19, подготвено упатство за нивно вакцинирање

А1он
Пациентите со автоимуни и инфламаторни ревматски болести, како на глобално ниво, така и кај нас, доколку заболат од Kовид-19 имаат повисок ризик да добијат потешки
Македонија

Јовановиќ: Луѓето кои немаат закажано термин за вакцинација во Србија, нема да бидат вакцинирани

А1он
Директорот на Канцеларијата за Е-управа, Михаило Јовановиќ, ги повика граѓаните на соседните земји, кои немаат закажано термин за вакцинација, да не доаѓаат во Србија, бидејќи
Македонија

„Твитер“ и „Фејсбук“ вријат од реакции: Господине Рашковски, во Мексико сте?

А1он
Лавина од реакции настанаа вчеравечер на социјалните мрежи, откако се испостави дека советникот во Владата Драги Рашковски, кого го тресат скандали за набавката на софтвер
Свет

Британец стана вториот човек во светот кој се излечи од ХИВ

А1он
Се верува дека 40-годишен маж од Лондон e втората личност во светот целосно излекувана од ХИВ, пренесе британски „Индипендент“. Адам Кастилеџо го нема вирусот 30