ujp

Економија

Над 13500 барања поднесени за поддршка за исплата на плата во октомври, исплатени на скоро 12000

А1он
Над 13500 барања се одобрени за финансиска поддршка за исплата на плати на вработените за месец октомври 2020 година, а веќе е исплатена на скоро
Економија

Барања за државна помош за исплата на плата работодавачите може да поднесуваат уште денеска

А1он
Работодавачите до Управата за јавни приходи може уште денеска да поднесуваат барања за државна помош за зачувување на работните места. Рокот, како што рече директорката
Економија

Работодавачите можат да аплицираат за државна помош за исплата на плати, Лукаревска ги објасни условите

Кристијан Ландов
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ја објасни постапката за добивање на финансиска поддршка за работодавачите, за исплата на плати во октомври, ноември
Економија

Барањето за финансиска поддршка за плати ќе се поднесува до УЈП преку системот е-Даноци

А1он
Владата во рамките на четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19 го усвои пакетот кој, меѓудругото, предвидува директна финансиска поддршка
Економија

Кај граѓаните што скенираат сметки месецов ќе легнат близу 500 милиони денари

А1он
Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку МојДДВ
Економија

УЈП: Викендот без ДДВ успешен, зголемен прометот на македонски производи, скенирани повеќе сметки

А1он
Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски
Uncategorized

„Викендот без ДДВ“ донел двојно поголем промет од обично, граѓаните потрошиле 8,5 милиони евра

А1он
Двапати поголем промет од вообичаениот е реализиран во изминатиот „Викенд без ДДВ“, соопшти Управата за јавни приходи. Оваа мерка можеа да ја искористат околу 350.000
Економија

СДСМ: „Викенд без ДДВ“ тројно го зголеми прометот на македонски производи

А1он
Мерката Викенд без ДДВ, која се реализира од 10 до 12 октомври претставува голем поттик за домашното производство и истовремено ги враќа парите кај граѓаните,
Економија

УЈП: Прометот од македонски производи вчера е зголемен трипати

А1он
На првиот ден од „Викенд без ДДВ“ вчера (10 октомври) прометот од македонски производи е зголемен за трипати, соопшти Управата за јавни приходи по обработените
Економија

ВИДЕО: Граѓаните ќе имаат рок од три дена за да ја скенираат фискалната за поврат на ДДВ

Искра Манојлоска
Фискалната сметка издадена за време на претстојниот „Викенд без ДДВ“ ќе мора да се скенира во рок од три дена за да се реализира целосниот