ujp

Економија

Работодавачите можат да аплицираат за државна помош за исплата на плати, Лукаревска ги објасни условите

Кристијан Ландов
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ја објасни постапката за добивање на финансиска поддршка за работодавачите, за исплата на плати во октомври, ноември
Економија

Барањето за финансиска поддршка за плати ќе се поднесува до УЈП преку системот е-Даноци

А1он
Владата во рамките на четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19 го усвои пакетот кој, меѓудругото, предвидува директна финансиска поддршка
Економија

Кај граѓаните што скенираат сметки месецов ќе легнат близу 500 милиони денари

А1он
Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку МојДДВ
Економија

УЈП: Викендот без ДДВ успешен, зголемен прометот на македонски производи, скенирани повеќе сметки

А1он
Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски
Uncategorized

„Викендот без ДДВ“ донел двојно поголем промет од обично, граѓаните потрошиле 8,5 милиони евра

А1он
Двапати поголем промет од вообичаениот е реализиран во изминатиот „Викенд без ДДВ“, соопшти Управата за јавни приходи. Оваа мерка можеа да ја искористат околу 350.000
Економија

СДСМ: „Викенд без ДДВ“ тројно го зголеми прометот на македонски производи

А1он
Мерката Викенд без ДДВ, која се реализира од 10 до 12 октомври претставува голем поттик за домашното производство и истовремено ги враќа парите кај граѓаните,
Економија

УЈП: Прометот од македонски производи вчера е зголемен трипати

А1он
На првиот ден од „Викенд без ДДВ“ вчера (10 октомври) прометот од македонски производи е зголемен за трипати, соопшти Управата за јавни приходи по обработените
Економија

ВИДЕО: Граѓаните ќе имаат рок од три дена за да ја скенираат фискалната за поврат на ДДВ

Искра Манојлоска
Фискалната сметка издадена за време на претстојниот „Викенд без ДДВ“ ќе мора да се скенира во рок од три дена за да се реализира целосниот
Економија

Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата

А1он
Основање фирма со минимален износ на основна главнина од 1 евро, укинување на фирмарина за првите две години за новооснованите компании и драстично намалување на