protest

Регион

Протест пред албанската амбасада во Приштина против иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“, што ја покренаа македонскиот и
Македонија

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

А1он
Жители на скопска Железара, кои минатата недела протестираа против секојдневното дивеење на несовесни возачи на оптоварената улица „Коце Металец“, најавија секојдневни протестни собири во населбата,
Македонија

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

А1он
Министерството за внатрешни работи најави дека утре ќе има посебен сообраќаен режим во сообраќајот во центарот на Скопје поради протестен марш во oрганизација на здруженијата
Регион

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

А1он
Со слогани против вакцините и задолжителната ваквинација, против Владата и грчкиот премиер, но и против новинарите, стотици граѓани, без маски, дистанца и какви било заштитни
Македонија

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

А1он
Жителите од Поречкиот регион денеска организираа протест изразувајќи незадоволство од повеќедецениското нерешавање на прашањето за изградба на регионален пат меѓу општината Македонски Брод и Скопје.
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

А1он
ВМРО-ДПМНЕ попладнево одново одржа протест пред Министерството за надворешни работи, согласно донесената одлука на Извршниот комитет на партијата во саботата во Битола – денеска и
Свет

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

А1он
Страотен инцидент се случи ноќеска во американскиот град Минеаполис, каде возач со огромна брзина, со теренско возило намерно влета во група демонстранти, кои протестирале против
Македонија

Уапсениот активист на ВМРО-ДПМНЕ не бил тепан, тврдат од полицијата, а ќе го гонат за агресивно однесување

А1он
Полицијата ќе го гони демонстрантот и активист на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Калошев, кој денеска беше приведен на протестите во Скопје, однесен во станица, па ослободен по
Македонија

Полицајците ме удираа и ме малтретираа, се жали членот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ приведен на денешниот протест

А1он
Стефан Калошев, членот на ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, кој денеска беше приведен на протестниот собир кај Мавровка, бил удиран од страна на полицијата, а
Видео Македонија

ВИДЕО: Охрид блокиран со скоро 50 автомобили, демонстрантите со знамиња муабетеа на „Туристичка“

Со  45 автомобили, ВМРО-ДПМНЕ го блокираше булеварот „Туристичка“ во Охрид. На протестот имаше и стотина лица кои стоеја на улицата. За разлика од Скопје, во