protest

Македонија

Родители најавија голем протест во Чашка: Отворена албанска паралелка во училиште кое изведува настава на македонски

Орце Костов
Родители на македонските ученици во населбата Чашка во истоимената општина за утре попладне најавија протест поради одлуката на Министерството за образование да се отвори паралелка
Македонија

(ВИДЕО) „Нашата работа е за јавноста, не за пред колегите“: Новинарите на протест пред Граѓански суд

Орце Костов
„Нашата работа е за јавноста, а не за пред колегите“, „Ми се објавува ми се плаче“,„Не сме џубокс, ние сме новинари“, беа некои од пораките
Свет

Во Лондон: Полицијата уапси 92 членови на десницата, противници на пропалестинскиот собир

А1он
Британската полиција соопшти дека денеска уапсила 92 лица во центарот на Лондон, членови на екстремно десничарска група која се противи на пропалестинскиот марш што се
Македонија

Протест на Левица против урбанистичката мафија која ќе гради згради кај „Треска“

Орце Костов
Левица повикува на протест „против криминалите на Треска“ утре во 17 часот пред фабриката „Треска“. „Ве повикуваме во вторник на 31-ви октомври во 17.00 ч.
Македонија

Прилепските пензионери протестираат со блокада на улици

А1он
Прилепските пензионери денеска излегоа на протест со блокада на една од поголемите сообраќајници во центарот на Прилеп, повторувајќи ги барањата за линеарно, а не процентуално
Македонија

Во Скопје протест за поддршка на палестинскиот народ

А1он
Пред Мурат Пашината Џамија во Старата скопска чаршија денеска се одржа протест за поддршка на палестинскиот народ. Група граѓани со транспаренти „Слобода за Палестина“ побараа
Македонија

(ВИДЕО) Протест на здравствените работници: Меџити не кажува дали ќе им ги покачи платите

Орце Костов
Вработените во Поликлинка „Јане Сандански“ во Скопје одржаа предупредувачки протест како дел од најавениот протест на Независниот синдикат на здравствени работници (НСЗР) на вработените во
Свет

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

А1он
Околу милион луѓе се собраа во Варшава на протест на либералната опозиција против политиката на националистичката владејачка партија Право и правда (ПиС), проценуваат градските власти.
Македонија

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

А1он
Како студенти кои избравме да студираме на правните факултети во Македонија, не можеме да останеме рамнодушни пред долгата тенденција на постапки кои водат кон уништување