novinari

Македонија

Маж од Скопје обвинет за напад на телевизиската екипа на ТВ24

А1он
По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело насилство. Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо
Регион

Во Србија предлагаат новинарите да добијат статус на службено лице и бенефициран стаж

А1он
Српскиот Синдикат на полицијата и полициските старешини достави до премиерката Ана Брнабиќ иницијатива за измена на законот за новинарите да добијат статус на службени лица
Свет

Уапсени 18 новинари откако почнаа немирите во Иран

А1он
Откако почнаа протестите поради смртта на младата Махса Амини, иранските власти уапсија 18 медиумски работници, соопшти денеска Одборот за заштита на новинарите. Неколкумина од нив
Свет

Двајца новинари на Ројтерс ранети во близина на Северодоњецк, возачот загинал

А1он
Двајца новинари на Ројтерс се повредени денеска при гранатирање кај Северодоњецк, источна Украина, а нивниот возач е убиен, потврди за Си-Ен-Ен портпаролот на британската агенција.
Свет

Доминик Прадали нова претседателка на Меѓународната федерација на новинари

А1он
Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) денеска ја избра Доминик Прадали од Франција за нова претседателка на ИФЈ, на 31-от Конгрес на организацијата што се одржува
Македонија

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

А1он
Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители
Свет

ЕУ разгледува нацрт-заклучоци за заштитата и безбедноста на новинарите

А1он
Работната група за аудиовизуелни и медиумски содржини на Советот на ЕУ расправаше за нацрт-заклучоците за заштитата и безбедноста на новинарите составени од француското претседателство со