novinari

Македонија

Ден на слободата на медумите – македонските новинари со потпросечни плати и се уште изложени на закани и напади

А1он
Со скок од 19 места и позиционирање на 38-то место, според минатогодишниот извештај на Репортери без граници, но и со плати под просечните, небезбедни услови
Македонија

Со плати под просечната, новинарите даруваа крв и го одбележаа Светскиот ден на медиумите – 3 мај

Орце Костов
Најголемиот број од новинарите во државава го одбележуваат Светскиот ден на медиумите – 3 Мај со плати под просечната, а алармираат и за небезбедни услови
Македонија

Во медиумите во Македонија работат 2.100 луѓе, 20% од редовно вработените се во онлајн медиуми

Орце Костов
Во медиумите во Македонија работат околу 2.100 луѓе, распоредени на 3.146 работни позиции, покажа повеќемесечното истражување спроведено во текот на 2023 година. Самиот попис на
Свет

Новинарите летале со Бајден во претседателскиот авион и краделе навлаки за перници, чинии…

А1он
Новинарска репортажа синоќа крена прашина во главниот град на САД со својата хумористична, но темелна истрага за кражбата од просторот за новинари на претседателскиот авион
Македонија

Извештај за безбедноста на новинарите: Продолжуваат заканите, притисоците и ограничувањата врз медиумските работници

А1он
Заканите, заплашувањата, притворањата, рестриктивното законодавство, тенденциозните тужби и контролата и нападите врз медиуми, се главните проблеми со кои се соочуваат медиумските работници денес, се наведува
Македонија

Истражување: Над половина медиумски работници имаат потпросечни плати, во онлајн-медиумите секој трет е пријавен со полно работно време

А1он
Истражување на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) покажува дека 55 проценти од 3146 медиумски работни позиции имаат потпросечни плати. Од вкупниот број,
Свет

Повеќе новинари беа убиени во 10 недели војна во Газа отколку за една година во сите други земји

А1он
Повеќе новинари се убиени во Газа за време на 10-неделната војна меѓу Израел и Хамас отколку за една година во сите други земји, објави денеска
Свет

Најмалку 48 новинари загинаа во војната меѓу Израел и Хамас

А1он
Прелиминарната истрага на Комитетот за заштита на новинарите (CPJ) покажа дека од почетокот на израелско-палестинската војна Хамас досега се убиени најмалку 48 новинари и медиумски
Македонија

(ВИДЕО) „Нашата работа е за јавноста, не за пред колегите“: Новинарите на протест пред Граѓански суд

Орце Костов
„Нашата работа е за јавноста, а не за пред колегите“, „Ми се објавува ми се плаче“,„Не сме џубокс, ние сме новинари“, беа некои од пораките