znm

Македонија

АВМУ: Најостра осуда за недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север кон новинарката Додевска

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север, Куштрим Рамадани кон новинарката Катерина Додевска на порталот
Македонија

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата Скопје, Север: Рамадани со груби навреди кон новинарката Додевска

А1он
Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата Скопје, Север, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања кон новинарката Катерина Додевска
Македонија

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

А1он
Програмскиот совет при МРТ и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) информираат дека во Собранието на РСМ во моментов се менува Законот за аудио и
Македонија

Претставка до Судски совет за повреда на правото на колегата Кристијан Ландов да известува од судско рочиште

А1он
Новинарот Кристијан Ландов минатата недела бил спречен да ја врши својата новинарска должност додека бил во Граѓанскиот суд во Скопје, каде што бил присутен како
Македонија

Предложен куќен притвор напаѓачот на новинарска екипа

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 67-годишно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Насилство од член
Македонија

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на ТВ 24 Вести

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува вчерашниот вербален и физички напад врз новинарската екипа на ТВ 24 Вести. „Нападите врз медиумските
Македонија

ВИДЕО: Уапсен насилникот кој нападна снимател на ТВ 24

А1он
Денеска полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје го лишија од слобода 67-годишниот М.П. од Скопје, постапувајќи по пријава од 42-годишниот Љ.И.
Македонија

ЗНМ: Бараме итна и ефикасна истрага за напаѓачот на колегата Љубиша Игнатов

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи да спроведе брза и ефикасна истрага за денешниот напад кон екипа на ТВ24.
Македонија

ЗНМ: Скандалозно решение на Апелациониот суд во Скопје против новинари

А1он
Советот на Апелациониот суд во Скопје составен од судиите Татјана Дуковска како Претседател на советот, Тања Милева и Јусуф Ајрулахи донесоа скандалозно и срамно решение
Uncategorized

​ЗНМ и ССНМ: Законските измени кои ги засегаат новинарите да бидат донесени што побрзо во Собранието

А1он
Законските измени кои се однесуваат на новнарите во Собранието да бидат усвоени што побрзо побараа денеска на прес конференција по повод 2. Ноември – Меѓународниот