znm

Македонија

ЗНМ и ССНМ најостро ги осудуваат навредите од советникот во општина Охрид Нефи Усеини кон колешката Емилија Мисирлиевски

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) најостро ги осудуваат навредите и пцостите на советникот во општина
Македонија

ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

А1он
Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ заедно со претседателот на Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) Павле Беловски денеска имаа
Uncategorized

ССНМ и ЗНМ: „Несмасна“ пракса на истражните органи во случаи со новинари

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираат на постапувањето на Основното јавното обвинителство (ОЈО) и Министерството
Македонија

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

А1он
Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители
Македонија

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од Министерството за внатрешни работи кон колешката Соња Колевска-Делевска од дигиталната редакција сакамдакажам.мк, која
Македонија

ЗНМ: Спроведувањето на постојното национално законодавство поврзано со медиумите во земјава е „Три чекори напред – два чекори назад“

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Северна Македонија
Македонија

ЗНМ и ССНМ: Битката за квалитетно новинарство и медиумска слобода не е завршена

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) денеска, на 3-ти мај на Меѓународниот ден на слободата на
Македонија

ЗНМ: Извештајот на Стејт Департментот со посебен фокус на безбедноста на новинарите

А1он
И оваа година во делот за медиумите и слободата на изразување Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), шест пати се референцира како организација која останува
Македонија

Новинарски и медиумски организации се против легализирање на медиумската корупција преку враќање на кампањите во медиумите

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите
Македонија

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

А1он
Оваа пресуда од страна на Европскиот суд за човекови права во Стразбур доаѓа откако домашните судови пресудија дека уредничката на „Фокус” Јадранка Костова и новинарот