javno obvinitelstvo

Македонија

Пазарен инспектор од Струмица земал мито, во притвор е

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични
Македонија

Протест на судската и јавнообвинителска служба, бараат поддршка од пратениците за повисоки плати

А1он
Вработените од судската и јавнообвинителската служба, Фондот за здравство, како и од Канцеларијата на Народниот правобранител, во организација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ не може да ги достави документите за Онкологија поради штрајкот во Обвинителството

А1он
Заради генералниот штрајк во администрацијата на Јавното обвинителство не сме во можност да ги доставивме денеска документите до Јавното обвинителство за случајот „Диво месо“ на
Македонија

Политичарите да се воздржат од употреба на предметот за Онкологија во политички цели му одговори Обвинителството на Меџити

А1он
Јавното обвинителство води предистражна постапка и не постапува по барања на други лица. Информации се споделуваат единствено во обем кој нема да ѝ наштети на
Македонија

Притвори за дилери на дрога во Тетово и во Гевгелија

А1он
Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 45 години за кого постои основано сомнение дека сторил кривично
Македонија

Се заканувал дека ќе ја нападне амбасадата на Косово ако не добие итен прием

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Загрозување на сигурноста. На 6 ноември, осомничениот упатил сериозна
Македонија

Скопјанец двапати ограбил иста обложувалница, однел 5.600 евра

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – разбојништво. Осомничениот 31-годишник, во два
Македонија

Сопружници од Гевгелија направиле филмско сценарио за да и украдат златен ланец на соседката

А1он
Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца сопружници, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле
Македонија

Во саксии одгледувал марихуана, во тоалетот направил сушара: 62-годишен скопјанец под истрага

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,
Македонија

Втор обид за договор меѓу Владата и судската и обвинителската администрација

А1он
Синдикатот на УПОЗ попладне повторно треба да се сретне со претставници на Владата. На средбата ќе се разговара за барањата на вработените во судската и