javno obvinitelstvo

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да почне постапка кај три од четирите компании кои го добија тендерот за надзор на автопатиштата

А1он
Владата треба веднаш да го поништи тендерот за надзор при изградбата на автопатиштата на коридорите 8 и 10Д, а ЈО да отвори постапка, кај три
Македонија

Скопјанец продавал дрога во продавница за миленици

А1он
Основното јавно обвиинителство почна истрага против 32-годишен скопјанец кој е осомничен дека продавал дрога во продавница за миленици. – На 3 февруари, осомничениот неовластено му
Македонија

Скопјанец сакал „да го реши“ синот со нож затоа што не го почитувал, Обвинителството бара притвор

А1он
Основното јавно обвинителство од Скопје почна истрага против 46-годишен скопјанец кој се обиде да си го убие синот. тој во ресторан во главниот град со
Македонија

Kомандирот и полицајците осомничени дека со умисла овозможиле бегство на затвореникот осуден на над 20 години затвор

Кристијан Ландов
Командирот и тројцата полицајци вработени во КПУ „Идризово“ се осомничени дека му помогнале на Беким Мемети, осуден за обид за убиство и дрога да избега.
Македонија

Кривични пријави за поранешен градоначалник на Неготино и за вработени во Општината

А1он
Единицата за финансиски криминал при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривични пријави против четири лица меѓu
Македонија

Обвинение за „Империја“: Се гонат Панделески, Митревски, Тасковски, од вкупно 19 лица кои биле осомничени

А1он
Сопственикот на „Пелистерка“ Цветан Панделески, сопственик на компанија Зоранчо Митревски и берзанскиот брокер Јованче Тасковски, се тројцата против кои Обвинителството за гонење оранизиран криминал и
Македонија

Обвинителството поведе постапка против скопјанец за сообраќајката во која загина 14-годишно момче

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член
Македонија

Обвинение за скопјанец кој тепал и малтретирал момче поради неговата сексуална ориентација

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33-годишен скопјанец кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386
Македонија

Предложен куќен притвор напаѓачот на новинарска екипа

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 67-годишно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Насилство од член
Македонија

Обвинителството потврди: Истрага за фирма која ја чисти Владата

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно физичко и едно правно лице за продолжено кривично дело – Злоупотреба на постапката