ustaven sud

Македонија

Уставниот суд не поведе постапка за оценка на законитоста на издавањето домашна платежна картичка

А1он
Уставниот суд денес реши по одморите да одржи подготвителна седница за оценување на уставноста и законитоста на одредбите кои предвидуваат казна затвор од минимум пет
Економија

Уставните судии донираа 138.000 денари во Фондот за справување со коронавирусот

А1он
Уставните судии донираа 138.000 денари на сметката објавена од Владата на Република Северна Македонија за справување на кризата со короновирусот. – Уставниот суд на Република
Македонија

Уставен суд: Пензионерите и малолетните од утре ќе можат да излегуваат до 19 часот

Мери Јордановска
Запрено е извршувањето на уредбата со која за малолетните и за пензионерите имаше посебен полициски час, за разлика од останатите граѓани. Уставниот суд на денешната
Македонија

Уставниот суд утре ќе одлучува за прашања поврзани со изборите

А1он
Задолжувањето на ДИК да објави роковник за продолжување на изборните дејствија ден по завршувањето на вонредната состојба е едно од спорните прашања за кои утре
Македонија

Продолжувањето на вонредната состојба не е спорно, одлучи Уставен суд

А1он
Уставниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница не поведе постапка за оценување на уставноста на втората одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување
Македонија

Уставните судии ќе донираат 20 отсто отсто од априлската плата за борба против Ковид-19

А1он
Уставните судии на вчерашниот работен состанок донеле одлука да донираат 20 отсто од својата нето плата за април во фондот за борба против коронавирусот. –
Македонија

Влада: Треба да се отфрли иницијативата за оценување на уставноста на Уредбата за прашања поврзани со изборниот процес како неоснована

А1он
На денешната седница Владата оформи мислење и за иницијативата доставена до Уставниот суд за оценување на уставноста на Уредбата за прашања поврзани со изборниот процес,
Македонија

Мурати: Постапувањето на Судот за распуштањето на Собранието ќе зависи од ставот на работниот состанок

А1он
Претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Сали Мурати во изјава за МИА вели дека минатиот четврток (30 април), од страна на судијата д-р
Македонија

Уставен суд: Одлуката за задржување на висината на платите беше едногласна, Владата дава непримерни наводи

А1он
Од Уставниот суд, а по повод одлуката со која беше оценето дека сите функционери треба да ја земат целата плата, наместо минималната од 14.500 денари,
Македонија

Влада: Поведената постапка на Уставниот суд за платите на функционерите, судиите и обвинителите директно штети на обезбедувањето средства за справување со Ковид-19

А1он
Владата на Република Северна Македонија смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите на 2.060 функционери, пратеници, судии,