ustaven sud

Македонија

Уставен суд: Надлежните да утврдат дали се работи за закана или случајност кон претседателката Кацарска

А1он
Од Уставен суд потврдија дека во текот на вчерашниот ден, претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, во полициска станица пријавила евентуално загрозување на сигурноста откако
Македонија

Уставен не поведе постапка за законските измени за работните часови од Договорот со „Бехтел и Енка“

А1он
Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за оценување на уставност на три члена од Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи.
Македонија

Апасиев: Ванковска и Левица го оспорија упатството за радиодифузери на АВМУ пред Уставниот суд

Орце Костов
Претседателскиот кандидат професор Билјана Ванковска и политичката партија Левицаподнесоа Иницијатива за оценка на уставноста и законитоста против Упатството за радиодифузери на Агенцијата за аудио и
Македонија

Уставен ја укина одредбата од законот според која на лицата со тешка попреченост над 65 години не добиваа парична помош

Орце Костов
Уставниот суд го поништи член 3 став 1 точка 2) во делот „најмногу до 65 годишна возраст” од Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи
Македонија

Пендаровски: Уставниот суд уште поактивно да се профилира како заштитник на човековите права и слободи

А1он
Уставниот суд во иднина треба уште поактивно да се профилира како заштитник на човековите права и слободи. Еден начин се измени на Уставот и воведување
Македонија

Kацарска: Волјата на владеењето на правото е посилна од сите системско политички аномалии

А1он
Шеесет години постоење на Уставен суд е само потврда на капацитетите на нашиот систем и доказ за истрајноста и непоколебливиот пристап во изградбата на правната
Македонија

Судски совет ги оспори пред Уставен суд законските измени со кои се стопираше зголемувањето на платите на судиите

А1он
Судскиот Совет на Република Северна Македонија поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста до Уставниот суд со која се оспоруваат одредбите од Законот за
Македонија

Уставен суд го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

А1он
Уставниот суд на денешната седница донесе одлука со која се укинува делот „националност” во Законот за матичната евиденција, соопшти прес-службата на Судот. Уставните судии ја
Македонија

Уставниот суд одлучи: Вработените во Финасии нема да добиваат 30 отсто повисоки плати и нема да ги вратат паричните средства што претходно ги добиле

А1он
Уставниот суд донел конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ). Како што соопшти денеска претседателката на Судот, Добрила Кацарска, се работи
Македонија

Пет иницијативи доставени до Уставниот суд за личните карти, возачките дозволи и пасошите

А1он
Пет иницијативи се доставени до Уставниот суд за лични карти, возачки дозволи и пасоши и толку предмети се веќе оформени. Иницијативите се однесуваат на периодот