kicevo

Култура

Концерт на КУД „Бисер“ од Кичево пред прилепската публика

А1он
Културно-уметничкото друштво „Бисер“ од Кичево гостуваше во Прилеп со целовечерен концерт. Членовите на Друштвото во најдобро светло се претставија пред прилепската публика и покрај подолгата
Култура

Нова опрема за осветлување во Центарот за култура во Кичево

А1он
Во Центарот за култура во Кичево е инсталирана нова најсовремена опрема за осветлување на салата и сцената. Целокупниот зафат чини околу 700 илјади денари, средства
Култура

Во кичевскиот Центар за култура презентиран новиот систем за аплицирање за проекти

А1он
Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска се одржа презентација на новиот систем за аплицирање за проекти во Министерството за култура за 2022
Култура

Презентација на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура в четврток во Кичево

А1он
Презентацијата на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за
Култура

Отворена изложбата на Стефан Анчевски во Кичево

А1он
Во уметничкиот салон во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска беше отворена самостојната изложба „Човек- број“ на ликовниот уметник од Куманово, Стефан Анчевски.
Македонија

Тешко повредена жена откако ја прегазил автомобил на излезот од Кичево

А1он
Вчера околу 10.30 часот во ОВР Кичево е пријавено дека на магистралниот Кичево- Охрид, на излезот од градот во населба „Горица“, патничко возило марка БМВ
Македонија

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски се надева дека во најскоро време Собранието ќе ја усвои владината одлука за анекс-договорот за изградба на автопатот
Македонија

Фатмир Лимани, прв независен кадидат за градоначалник на Општина Кичево

А1он
Фатмир Лимани, професор по историја и поранешен заменик директор на ЕСМ, денеска поднесе кадидатурата како независен кандидат за градоначалник на Општина Кичево. Кандидатот за градоначалник
Македонија

Во Кичево преполовен прометот на угостителите, дел од вработените на привремен одмор

А1он
Новите мерки на Владата за заштита од Ковид – 19 и задолжителниот сертификат како доказ дека гостите се вакцинирани со барем една доза вакцина придонесе