poplavi

Регион

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

А1он
Невреме пропратено со силен дожд го зафати Рожаје, кое започна вчера во попладневните часови и траеше во текот на ноќта, поради што Ибар и речиси
Регион

Невреме во Словенија: Поплавени се патишта, куќи, училишта и градинки

А1он
Обилен дожд наврна во текот на изминатата ноќ во Словенија. Падна толку многу што словенечката агенција за животна средина Арсо издаде црвено предупредување. Поради огромното
Свет

(ВИДЕО) Вонредна состојба во Њујорк: Невремето предизвика колапс во градот

А1он
Во Њујорк е прогласена вонредна состојба откако бурите предизвикаа огромни поплави. Многу од градските подземни системи, улици и автопати се поплавени, додека најмалку еден терминал
Свет

Големи поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

А1он
Големи поплави го погодија Њујорк, а во овој американски град е прогласена вонредна состојба поради екстремните временски услови. За кратко време наврна огромно количество дожд
Свет

(ВИДЕО) Големи поплави го погодија Њујорк: Блокиран сообраќај, улици претворени во реки

А1он
Опасни по живот поплави, предизвикани од дождот кој непрекинато паѓаше во текот на ноќта, денеска го погодија Њујорк. Поплавите предизвикаа тотален хаос во култниот град,
Регион

Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

А1он
Многу куќи се поплавени, а многу патишта се тешко оштетени поради невремето што зафати делови од Грција. Во Волос поради невремето „Елиас“ се активираа голем
Свет

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала

А1он
Најмалку осум лица загинаа, а тројца се повредени откако невообичаено обилните дождови предизвикаа излевање на река во мексиканската држава Халиско. „Атипичните“ врнежи целосно уништија четири
Свет

Брачен пар од Австрија дојде во Грција на меден месец и загина во поплавите

А1он
Маж и жена од Aвстрија, кои бea на меден месец во Грција загинаа откако поројниот дожд ја однел куќата во која престојувале. Нивната викендичка во
Свет

На плажа во либискиот град Дерна пронајдени се 400 тела

А1он
Спасувачките тимови од Малта пронајдоа неколку стотици тела на жртви од катастрофалните поплави на плажата во либискиот град Дерна, соопштија денеска властите на Малта. „Имаше