poplavi

Свет

ВИДЕО: Катастрофални поплави во Саудиска Арабија, буицата носеше коли низ Мека

А1он
Во екот на одбележувањето на месецот Рамазан, во најголемото муслиманско светилиште – Мека во Саудиска Арабија, се случија катастрофални поплави предизвикани од поројните дождови. Снимките
Регион

ВИДЕО: Почна да се излева Скадарското Езеро, куќите крај брегот достапни само со чамец

А1он
По поројните дождови кои ја зафатија Црна Гора во изминатите денови, во неколку места на брегот на Скадарско Езеро ситуацијата е критична, бидејќи водостојот се
Регион

ВИДЕО: Поплави во Грција: загина пожарникар, деца спасени од градинка

А1он
Во невремето со обилен дожд што од синоќа го зафати регионот Еврос и предизвика поплави во градот Александрополи во североисточниот дел на Грција, денеска биле
Регион

Поплави во Албанија, претседателот Мета бара итно ангажирање на сите структури

А1он
По поројните дождови во изминатите денови, кои предизвикаа поплави во повеќе делови на Албанија, шефот на државата Илир Мета побара итно ангажирање на сите структури
Регион

Рама: Положивме тежок тест со поплавите, новата хидроцентрала „Скавица“ ќе ги реши проблемите

А1он
Албанскиот премиерот Еди Рама во врска со состојбата со обилните врнежи од дожд и поплавите во повеќе делови во земјата оцени дека справувањето било „успешно
Свет

ВИДЕО: Затрашувачка буица во Боливија, градот Сукре столчен од град

А1он
Најмалку четворица луѓе загинале вчера во поплавите предизвикани од наглите врнежи на дожд и град во градот Сукре во Боливија, јавуваат светските агенции. По уште
Свет

ВИДЕО: Поројни дождови во Словенија, поплавени градови и села

А1он
Обилните дождови во изминатите неколку дена и подигнувањето на нивото на Јадранското Море поплавија дел од крајбрежјето, а забележани се и лизгање на земјиште и
Свет

ВИДЕО: Големи поплави во Кина, стотина жители на провинцијата Гансу заробени на покривите, чекаат да бидат спасени

Горјан Грнчаровски
Властите во Кина денес испратија неколку хеликоптери за да ги спасат жителите на провинцијата Гансу што се наоѓа во западниот дел на земјата, а кој