poplavi

Свет

Големи поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

А1он
Големи поплави го погодија Њујорк, а во овој американски град е прогласена вонредна состојба поради екстремните временски услови. За кратко време наврна огромно количество дожд
Свет

(ВИДЕО) Големи поплави го погодија Њујорк: Блокиран сообраќај, улици претворени во реки

А1он
Опасни по живот поплави, предизвикани од дождот кој непрекинато паѓаше во текот на ноќта, денеска го погодија Њујорк. Поплавите предизвикаа тотален хаос во култниот град,
Регион

Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

А1он
Многу куќи се поплавени, а многу патишта се тешко оштетени поради невремето што зафати делови од Грција. Во Волос поради невремето „Елиас“ се активираа голем
Свет

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала

А1он
Најмалку осум лица загинаа, а тројца се повредени откако невообичаено обилните дождови предизвикаа излевање на река во мексиканската држава Халиско. „Атипичните“ врнежи целосно уништија четири
Свет

Брачен пар од Австрија дојде во Грција на меден месец и загина во поплавите

А1он
Маж и жена од Aвстрија, кои бea на меден месец во Грција загинаа откако поројниот дожд ја однел куќата во која престојувале. Нивната викендичка во
Свет

На плажа во либискиот град Дерна пронајдени се 400 тела

А1он
Спасувачките тимови од Малта пронајдоа неколку стотици тела на жртви од катастрофалните поплави на плажата во либискиот град Дерна, соопштија денеска властите на Малта. „Имаше
Свет

Уништените брани кои ја предизвикаа катастрофата во Либија ги изградија југословенски компании

А1он
Две брани над градот Дарна во источна Либија, кои пукнаа и предизвикаа поплави со илјадници жртви, ги изградија југословенски компании. Браните изградени во 1970-тите веројатно
Свет

Хонг Конг ги затвори училиштата, властите објавија црвен аларм поради обилни врнежи

А1он
Хонг Конг денеска ги затвори училиштата откако властите објавија црвен аларм поради обилни врнежи и можни големи поплави. Предупредувањето дојде само неколку дена откако градот
Свет

(ВИДЕО) Морничави сцени од Либија, дури 10.000 луѓе се водат за исчезнати

А1он
Околу 10.000 луѓе се водат како исчезнати по големите поплави во Либија, изјави претставник на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC). The