poplavi

Свет

Уништените брани кои ја предизвикаа катастрофата во Либија ги изградија југословенски компании

А1он
Две брани над градот Дарна во источна Либија, кои пукнаа и предизвикаа поплави со илјадници жртви, ги изградија југословенски компании. Браните изградени во 1970-тите веројатно
Свет

Хонг Конг ги затвори училиштата, властите објавија црвен аларм поради обилни врнежи

А1он
Хонг Конг денеска ги затвори училиштата откако властите објавија црвен аларм поради обилни врнежи и можни големи поплави. Предупредувањето дојде само неколку дена откако градот
Свет

(ВИДЕО) Морничави сцени од Либија, дури 10.000 луѓе се водат за исчезнати

А1он
Околу 10.000 луѓе се водат како исчезнати по големите поплави во Либија, изјави претставник на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC). The
Свет

(ВИДЕО) Големо невреме во Либија, 25 мртви, прогласена е вонредна состојба и полициски час

А1он
Голема медитеранска бура синоќа и утринава ја зафати источна Либија, при што загинаа најмалку 25 луѓе, а беа оштетени домови и патишта, соопштија медицински извори.
Свет

Хонг Конг: Две лица ги загубија животите во поплавите, повеќе од 100 лица се повредени

А1он
Најмалку две лица ги загубија животите во поплавите што го погодија Хонг Конг, а повеќе од 100 лица се повредени, јавија денеска локалните медиуми. Најобилните
Регион

Мицотакис го посети Волос и најави поддршка за погодените подрачја

А1он
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по состанокот во Градското собрание во Волос зборуваше во врска со катаклизмата предизвикана во некои делови на Грција од бурата Даниел,
Регион

(ВИДЕО) Голема катастрофа во Грција: Поплавите опустошија населени места, патишта и ниви

А1он
Грција во последните денови минува низ невре,е од огромни размери. Невремето „Даниел“ предизвика поплави и уништи куќи и патишта, а во таа катастрофа има загинати
Македонија

МНР: 15 македонски државјани се најдоа во погодените места од невремето во Грција, сите се на безбедно

А1он
Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Атина и Генералниот конзул во Солун е во постојана комуникација со нашите државјани кои се најдоа затекнати во
Регион

(ВИДЕО) Драматично спасување на граѓани со хеликоптер од поплавените куќи во Грција

А1он
На социјалните мрежи се појавија шокантни слики од спасување на граѓани со хеликоптер од поплавените куќи во Грција. Покрај фотографиите, има и видеа од застрашувачки