Rumen Radev

Македонија

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он
Преиерот Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби, прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Славица Грковска, вицепремиерка
Регион

Румен Радев: Инсистирањето на Русија е неприфатливо

А1он
Инсистирањето на Русија за повлекување на силите на НАТО од Бугарија е неприфатливо и бесмислено. Во Бугарија нема постојани сојузнички контингенти и воена опрема, изјави
Македонија

Пендаровски и Радев разговарале за можна средба наскоро во Софија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска остварил телефонски разговор со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев информираат од Кабинетот на претседателот. Пендаровски му честитал на Радев за
Регион

Борисов: Советодавниот совет за национална безбедност свикан од Радев беше апсолутно непотребен

А1он
Советодавниот совет за национална безбедност, свикан од претседателот на Бугарија Румен Радев на тема Северна Македонија, беше апсолутно непотребен, бидејќи само ги потврди намерите запишани
Регион

ВИДЕО: Бугарија со седум предлози кои ќе ја доближат Македонија до почеток на преговори со ЕУ

А1он
Бугарија го потврди својот став за почеток на преговори за Северна Македонија со Европската Унија, Владата мора да го спроведе овој став. Ова го одлучи
Регион

ВМРО-БНД организира мирен протест пред зградата каде се одржува Советодавниот совет за национална безбедност при претседателот на Бугарија

А1он
ВМРО – Бугарско Национално Движење организира мирен протест пред зградата на Претседателството на Република Бугарија во Софија, додека таму се одржува седница на Советодавниот совет
Регион

Започна состанокот на Советодавниот совет за национална безбедност на Бугарија посветен на Македонија

А1он
Во Софија започна состанокот на Советодавниот совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија Румен Радев, на тема „Улогата на Република Бугарија во
Македонија

Радев: Решавање на спорните прашања за отворање на преговорите со ЕУ

А1он
Бугарија е најголемиот поддржувач на европската интеграција на земјите од Западен Балкан и особено на братска Република Северна Македонија, изјави претседателот на Бугарија Румен Радев.
Регион

Радев до Мицотакис: Договорот од Преспа и Договорот за пријателство да станат дел од преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Софија повикал Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и
Регион

Радев ќе го свика Советодавниот совет за национална безбедност

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека ќе го свика Советодавниот совет за национална безбедност со цел да се разговара за односот на Бугарија кон