Rumen Radev

Македонија

Радев и Вархеји очекуваат да поминат уставните измени веднаш по изборите на 8 мај

Орце Костов
Проширувањето на ЕУ треба да се заснова на јасни принципи, земајќи ги предвид сопствените заслуги на секоја земја во процесот на интеграција. Усогласеноста со овој
Македонија

Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања

А1он
Решението за проблемите во односите на Бугарија со Северна Македонија лежи во имплементацијата на Копенхашките критериуми за членство во ЕУ и во почитувањето на човековите
Регион

Бугарскиот претседател одби да го потпише указот за разрешување на шефот на бугарското МВР

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска одби да донесе указ за разрешување на главниот секретар во МВР, Петар Тодоров. Во соопштението се наведува дека разрешувањето на
Македонија

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов
Откако раководството на „Битолски Монмартр“ однесе деца од Битола во Бугарија на средби со актуелниот бугарски претседател Румен Радев и со Симеон Втори, поранешен премиер
Македонија

Радев го поздрави испраќањето на амандманите во Собрание: Прв многу важен чекор, а не последен

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев го поздрави одобрувањето од Владата на Македонија на уставните амандмани со кои се додаваат Бугарите во Уставот на земјата и рече
Свет

Радев: Новата влада треба да се грижи за бугарската армија, а не за воена помош за Киев

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев ја повика новата влада да се грижи за бугарската армија и да не дава воена помош за Украина. „Сметам дека
Македонија

(ВИДЕО) Румен Радев: Скопје не ја научи лекцијата, повторно лобира во ЕУ за да сокрие недостатокот на реформи

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на властите во Македонија да не лобираат во земјите членки во ЕУ или во европските институции со цел да
Македонија

Радев го повика Пендаровски да се држи до историската вистина

А1он
За доброто на европската иднина на Северна Македонија неопходно е билатералните односи на земјата со Бугарија да бидат „ослободени од идеологиите на тоталитаризмот, што би
Македонија

(ВИДЕО) Румен Радев од Брисел: ЕУ да воведе мониторинг за да се гарантираат правата на Бугарите во Македонија

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев на вонредниот состанок на Европскиот совет што ќе се одржува денеска и утре во Брисел ќе го отвори прашањето за зголемената
Регион

Радев денеска го распушти бугарскиот Парламент, новите избори на 2 април

А1он
Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска го распушти парламентот на земјата и најави предвремени избори за 2 април. Радев назначи и преодна влада пред вонредните парламентарни