radev

Регион

Радев: Нема да дозволиме да се кршат правата на Бугарите во Северна Македонија

А1он
Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест
Регион

Радев ги почна консултациите за формирање на новата бугарска Влада со „Има таков народ”

А1он
Бугарскиот претседател, Румен Радев, на почетокот на консултациите со партијата што победи на парламентарните избори „Има таков народ“ ја поздравува нивната одлука за отворање дијалог
Регион

Радев утре ги почнува консултациите за состав на новата бугарска Влада

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев ќе одржи консултации со претставници на пратеничките групи од 46-то Национално собрание, пред да му го предаде мандатот за формирање нова
Регион

Радев: Време е сите да покажат одговорност, Бугарија нема време повторно да организира избори

А1он
Ние мора да имаме влада, сите го очекуваме тоа, не мислам дека Бугарија има време за губење и да организира избори по избори, изјави денеска
Македонија

Радев: Само дијалогот со Бугарија ќе го забрза патот на Скопје кон ЕУ

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. – Време е
Македонија

Радев: Ја поддржуваме европската интеграција на Македонија

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Разговорот бил инициран од претседателот на Европарламентот, Сасоли. Двајцата соговорници
Македонија

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со Македонија

А1он
Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот на Португалија Марсело Де Соуза.
Македонија

Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

А1он
Претседателите на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и на Република Бугарија, Румен Радев денеска во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим заеднички ги чествуваа Св.
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски и Радев: Заедничкото патување и оддавање почит на Светите Кирил и Методиј можност за обнова на дијалогот и довербата

А1он
Како можност за обновување на дијалогот и довербата и за зајакнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во духот на Договорот за соработка, пријателство
Македонија

Пендаровски и Радев на заедничко чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

А1он
Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Северна Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев утре заеднички ќе им оддадат почит на