radev

Регион

Радев: Во Бугарија нема судир меѓу претседателот и премиерот, туку на народот против мафијашката власт

А1он
Единствен начин за излез од политичката криза во Бугарија е Владата веднаш да поднесе оставка, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, јави БГНЕС. – Секоја влада
Регион

Радев: Доцна е за дијалог, протестите ќе продолжат

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев одговори на повиците за политички дијалог што претходно ги упати спикерот на Парламентот Цвета Карајанчева, пренесува агенцијата БГНЕС. – Тие требаше
Регион

Радев за тврдењето на Борисов дека го снимал со дрон: Мојата фантазија сепак има граници

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска оцени дека најголема закана за Владата е токму премиерот Бојко Борисов. – Никој не може подобро да ја дискредитира Владата
Македонија

(ВИДЕО) Радев воодушевен што бил првиот странски претседател што го посетил манастирот Свети Јован Бигорски

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев и двајца митрополити вчера го посетија манастирот Свети Јован Бигорски. Радев на Фејсбук напиша дека е воодушевен што бил првиот странски
Македонија

Средба Џафери-Радев: Потпишувањето на Договорот отвора нови можности во односите меѓу двете земји

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална
Македонија

Средба Мицкоски-Радев: Добредојдена е поддршка од Бугарија за интеграциите во ЕУ и НАТО

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. На средбата се разговараше за повеќе теми важни за регионот,
Економија

(ВИДЕО) Средба Заев-Радев: Договорот за добрососедство ја зголеми трговската размена за 10 отсто

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за
Македонија

Бугарскиот претседател Радев од утре во дводневна посета на Македонија

А1он
Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот
Македонија

Средба на Заев со бугарскиот претседател Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Премиерот Заев прими честитки од бугарскиот претседател
Македонија

Румен Радев: Ситуацијата во Македонија е алармантна, очекувам ЕУ да помогне

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска разговарал со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика