gordana siljanovska-davkova

Македонија

Силјановска Давкова: Бугарија со последниот предлог издејствува нејзините барања да се вметнат во преговарачката рамка

А1он
Суверенитетот според нормативниот текст извира и припаѓа на граѓаните. Се знае кој може да иницира промена на Уставот, може да иницира шефот на државата, може
Македонија

Силјановска Давкова: Во Владата на Ковачевски има лица чии биграфии личат на флаери

А1он
Најспоменуваниот поим беше легитимитет. Легитимитетот, прво, извира од граѓаните и се манифестира, потврдува или губи на избори. Специфичен го прави потрошниот карактер бидејќи се работи
Македонија

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор

А1он
Професорката и пратеник Гордана Силјановска Давкова, на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ „Нов договор – заеднички патриотизам“, посочи дека потребно е враќање на европските темели каде
Македонија

СДСМ: Гордана Силјановска збунета во Собранието гласаше против волјата на граѓаните изразена на фер, слободни и демократски избори

А1он
Со гласањето против верификацијата на мандат на пратеникот Бедри Фазлиу, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска денеска во Собранието направи скандалозен преседан во историјата на македонската
Македонија

Силјановска-Давкова: Веднаш ќе ги зголемиме платите на лекарите и медицинскиот персонал за 50%

А1он
Носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 1 проф. Др. Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со здравствените работници, на која рече дека нејзината
Македонија

Силјановска-Давкова: Ние ќе воспоставиме правна држава со силни институции

А1он
Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, се обрати пред граѓаните во Аеродром. „Запомнете: на крајот, ни економија,
Македонија

Силјановска-Давкова: ВМРО-ДПМНЕ ќе почне од правото и правдата, тоа го бара ЕУ

А1он
Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, денеска посочи дека правото и правдата се
Македонија

Силјановска-Давкова: 40 проценти од министрите ќе бидат жени

А1он
Носителката на Изборна единица 1 на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјановска- Давкова од пред музејот на Македонската борба порача дека
Македонија

Силјановска-Давкова: Владата го заборави угостителството, ќе го намалиме ДДВ за секторот

А1он
Носителката на листата во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјаноска – Давкова денеска изјави дека владата на чело
Македонија

Силјановска: Со Заев добивме монархија, време е за револуција на умовите

А1он
Ви благодарам што повторно имавте разбирање за некој кој е натпартиски, рече професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претставување на кандидатите