gordana siljanovska-davkova

Македонија

Си Џинпинг и го честита на Сиљановска Давкова изборот за претседател

А1он
Претседателот на НР Кина Си Џинпинг упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова по повод нејзиниот избор за претседател на Република Северна Македонија, пренесува кинеската новинска агенџција
Македонија

Средба Сиљановска Давкова-Гир: Нашата иднина несомнено е во Европската Унија

А1он
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир. На средбата претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените
Македонија

Вагнер: Германија нема да дозволи „сиви зони“ во Европа, Северна Македонија има обврска да го почитува Преспанскиот договор

А1он
Северна Македонија има обврска да го почитува Преспанскиот договор, порачуваат од германското Министерство за надворешни работи, откако на инаугурацијата, новоизбраната претседателка Гордана Сиљановска-Давкова не го
Македонија

Сиљановска-Давкова ќе се придржува до уставното име, велат од Кабинетот на претседателката

А1он
Во своите јавни настапи, македонската претседателка има право да го употребува името Македонија, како чин на лично право на самоопределување и самоидентификација, почитувајќи ги основните
Македонија

(ВИДЕО) Лога: Кога може Обама, може и Сиљановска Давкова по вторпат да даде заклетва

Орце Костов
Министерот за правда, Кренар Лога осврнувајќи се на заклетвата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова на својот фејсбук профил сподели видео од првата заклетва на Барак
Македонија

„Еурактив“: Претседателката на Северна Македонија предизвика контроверзии на инаугурацијата

А1он
Првата жена претседател на Северна Македонија, Гордана Сиљановска-Давкова при вчерашната инаугурација ја налути Грција со говорот во кој не го призна новото име на нејзината
Македонија

МНР: Сиљановска Давкова да внимава на политичкиот дијалог со Грција

Орце Костов
Министерството за надворешни работи ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на Уставните одредби како и сите меѓународно преземени обврски како што е
Македонија

ВЛЕН: Да не се отвораат стари рани, добро е што претседателката ја потпиша заклетвата со уставното име

А1он
Изразуваме загриженост што емоциите од кампањата влијаат на рационалноста во првите чекори во реал политика. Имаме разбирање за чувствата на македонскиот народ, но нема втора
Македонија

Европската унија ја потсетува Сиљановска дека мора да се почитуваат важечките договори

А1он
Европската унија изразува жалење поради фактот што новата претседателка Гордана Сиљановска-Давкова, не го употреби уставното име на државата на денешната церемонија на давање заклетва, соопшти
Македонија

Мишел и Фон дер Лајен со честитки во Сиљановска Давкова: Очекуваме соработка на европскиот пат на земјата

А1он
Претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел упатија честитки до претседателката Гордана Сиљановска Давкова по повод