evropska komisija

Свет

ЕУ ќе и дава на Украина три милијарди евра профит годишно од замрзнатите руски фондови

А1он
Европската Комисија предложи да се префрлат 2,5-3 милијарди евра (2,7-3,3 милијарди долари) годишно профит на Украина, генерирана од средствата на руската централна банка замрзнати во
Свет

ЕК: Проширената ЕУ да не носи со себе нови предизвици во форма на нерешени билатерални спорови

А1он
Европската Комисија денеска го усвои документот за реформи пред проширувањето и преглед на политиките, во кој се наведува дека проширувањето е во стратешки интерес на
Свет

ЕУ ги релаксира строгите климатски правила за да го смири гневот на земјоделците

А1он
Европската Комисија (ЕК) ќе предложи неколку измени во програмата за заедничка земјоделска политика, која на земјоделците им нуди субвенции во замена за исполнување на целите
Регион

Европската Комисија препорача отворање на преговорите со Босна и Херцеговина

А1он
Европската Комисија денеска препорача отворање на пристапните преговори на ЕУ со Босна и Херцеговина. Како што се наведува во соопштението на Европската Комисија, оваа институција
Регион

Брисел официјално предложи вклучување на обврските од Охридскиот договор во рамките на преговорите за членство на Србија во ЕУ

А1он
Европската Комисија и Европската служба за надворешна акција доставија предлог со кој обврските од Охридскиот договор станаа составен дел од процесот на преговори за членство
Македонија

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ не гледа дека извештајот на Европската комисија е негативен за Македонија. Според него, има напредок во 80 отсто од
Македонија

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Со низа критики, евроамбасадорот Дејвид Гир го презентираше извештајот на Европската комисија за Македонија, на заедничка прес конференција со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.
Македонија

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред Македонија: „Проширувањето на ЕУ е секогаш политичка одлука“

Орце Костов
Европската комисија препорача отворање на преговорите за членство во ЕУ со Украина и Молдавија и доделување статус на земја кандидат за Грузија. Оваа препорака на
Македонија

Извештај на ЕК: За преговорите за членство потребен е широк консензус од главните политички партии

А1он
Процесот на преговори за пристапување на Северна Македонија во ЕУ бара широк консензус од главните политички партии, кои треба да се вклучат во конструктивна и
Македонија

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

А1он
Северна Македонија се обврза да започне и приоритетно да ги спроведе уставни измени со цел во Уставот да ги вклучи и граѓаните кои живеат во