azil

Свет

Бројот на луѓе кои бараат азил во Европа достигна највисоко ниво во последните шест години

А1он
Агенцијата за азил при Европската Унија денеска соопшти дека бројот на луѓе кои бараат азил во Европа го достигнал својот максимум во последните шест години
Свет

Политичарка во Австрија бара да се запре приемот на барања за азил

А1он
Лаура Захслехнер, која до неодамна беше генерална секретарка на владејачката Народна партија на Австрија, бара да се запре приемот на барања за азил. „Во споредба
Свет

ЕК: Земјите на ЕУ имаат право да одбијат барање за азил на руски граѓани ако постои ризик

А1он
По сликите на масовно бегање од Русија вчера и најавите на некои земји дека нема да ги пропуштаат на своја територија, Европската Комисија вели дека
Свет

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он
Финска регистрираше рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина, надминувајќи го рекордот од 2015 година за време на миграциската криза, информираа денеска
Македонија

Во Македонија регистрирани 201 Украинец, азил побарала само мајка со три малолетни деца, но се премислила

Маја Илиевска-Пачемска
По истекот на законски дозволениот рок од 90 дена во кој гости од други земји е дозволено да престојуваат кај нас, група Украинци кои се
Свет

Барањата за азил во Европа се доближија до нивото од 2016 година

А1он
Во ноември минатата година во ЕУ, Норвешка, Швајцарија и Обединетото Кралство биле поднесени околу 71.400 барања за меѓународна заштита, покажуваат податоците на Агенцијата за азил