gruevski

Македонија

Груевски: Македонија станува протекторат, народот прави црни листи на избори, а не други држави

А1он
Деновиве забележав повеќе коментари во делот на правниот аспект на новиот закон кој владата го предложи до парламентот а се однесува на третаманот на санкциите
Македонија

Врховниот суд пресече за „Плацеви на Водно“ – за Груевски останува казната од Апелација

Врховниот суд го одби како неосновано барањето за вонредно преиспитување на правосилната пресуда на Основниот кривичен суд Скопје за предметот „Плацеви на Водно“, поднесено од
Македонија

Османи: Груевски треба да биде во Македонија и тука да се соочи со правдата

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска посочи дека екстрадицијата на поранешниот премиер Никола Груевски е прашање за судските органи, но останува на ставот дека
Видео Македонија

(ВИДЕО) Стојаноска за средби Заев-Мицкоски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам

Александар Тодески
Неуспешни политичари се обидуваат да создадат раздор во партијата, но ова ВМРО-ДПМНЕ од 2017 година издржа многу посилни удари, вели во интервју на А1он пратеничката
Македонија

Џафери: Добив материјал со измените на Кривичниот законик, но не од Груевски

Орце Костов
Претседателот на Собранието, Талат Џафери демантира дека примил било што како документација на УСБ стик или во допис со измените на Кривичниот законик од експремиерот
Македонија

Мицкоски: Преписката со Груевски не ме прави среќен, но нема да прифатам валкани сценарија за промена на Уставот

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не е среќен што преку медиумите се расправа со бившиот лидер Никола Груевски и не може да разбере како поранешниот
Македонија

Јавна пародија: Препукување на Фејсбук – Се скараа ли навистина Груевски и Мицкоски

Анита Петровска Рајковиќ
Се скараа ли навистина екс претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски и сегашниот Христијан Мицкоски. Во моментов се води јавна војна и преписки меѓу Груевски
Македонија

Анкета на ИРИ: Пендаровски и по него Груевски со најголема доверба меѓу граѓаните

А1он
Претседателот Стево Пендаровски има целосна доверба од 12 отсто и 26 проценти делумна доверба кај испитаниците и е политичар кому граѓаните најмногу му веруваат, покажува
Македонија

Груевски: Треба да се направи тунел под Водно со осум коловозни ленти

А1он
Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена и нов хоризонт. Долгорочно, за неколку децении, планината Водно треба да стане
Македонија

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно