latas

Македонија

Апелација ја укина ослободителната пресуда за Латас

Кристијан Ландов
Одново ќе им се суди на новинарот Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан, кои СЈО ги гонеше бесправно градење викендички во Зелениково во
Видео Македонија

ВИДЕО: Одложено судењето на Латас за „Тотал“

Виктор Јованов
Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник Драган Павловиќ Латас е одложено за 17 октомври поради отсуство на член на
Македонија

Судот му се налути на Јовески оти ја искритикува судијката што го ослободи Латас

Васко Маглешов
Скопскиот криивичен суд во соопштение до јавноста, реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител. Љубомир Јовески, дека на судиите, како оние што го ослободија
Видео Македонија

(ВИДЕО) Joвески: На судии како оние кои го ослободија Латас, не им е местото во правосудството

Васко Маглешов
Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на судиите и обвинителите, особено по
Видео Македонија

ВИДЕО: Судот ги ослободи Латас и браќата од обвинение

Васко Маглешов
Тричлениот судиски совет на Кривичниот суд во Скопје донесе ослободителна пресуда за новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан, кои беа обвинети
Македонија

В четврток пресуда за Латас за викендичките на Зелениково

Васко Маглешов
Основниот кривичен суд во Скопје в четврток ќе ја изрече првата пресуда од двете обвиненија за новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите браќа за бесправна
Македонија

СЈО бара Латас и браќата да бидат казнети, а викендичките во Зелениково одземени

А1он
Во Кривичниот суд во Скопје беа изречени завршните зборови во случајот „Тревник“ на СЈО, за бесправно градење на викендичките во Зелениково на браќата Павловиќ, меѓу
Македонија

Латас поднесе оставка од функцијата главен уредник во Сител

А1он
„Почитувани, ве известувам дека денес поднесувам оставка на функцијата Главен и одговорен уредник во ТВ Сител. Оставата ја поднесувам со цел – заштита од понатамошни
Македонија

Државата му должела на Латас оти платил повеќе данок – судењето за „Тотал“ по третпат почнува од почеток

А1он
По третпат од почеток ќе почне судењето за новинарот Драган Павловиќ Латас за затајување данок. Судијата Ѓоко Ристов го одложи денешното рочиште, поради оправдано отсуство
Македонија

СЈО контра невладините: „Тотал“ и „Труст“ застаруваат дури за 40 години

А1он
Специјалното јавно обвинителство по вчерашниот брифинг на неколку граѓански организации кои тврдеа дека предметите „Тотал“ и „Труст“ може делумно да застарат со измените на Кривичниот