platforma za rodova ednakvost

Македонија

Платформата за родова еднаквост најостро го осудува говорот на омраза во предизборниот период

А1он
Пред почетокот на предизборната кампања за претстојните парламентарни и претседателски избори, Платформата за родова еднаквост ги повикува и партиите и нивните приврзаници да покажат демократски
Македонија

Платформа за родова еднаквост и Мрежа за заштита од дискриминација реагираат на протестот на МПЦ

А1он
Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација остро го осудуваат повикот за протест на Македонската православна црква (МПЦ-ОА), закажан за 29 јуни
Македонија

Реакција на Платформа за родова еднаквост за изјавите на градоначалникот на општина Струмица

А1он
Здруженијата членки на Платформата за родова еднаквост, велат дека се згрозени од последната заканувачка реторика на градоначалникот на Општина Струмица, Костадин Костадинов, кон граѓанските организации
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Кој му даде на Владиката концесија за телевизија да ги „забавува“ граѓаните со опасна, погубна и отровна идеологија против жените?

А1он
„Платформата за родова еднаквост, независна и неформална мрежа на македонски граѓански организации за женски права составена од 28 организации и мрежи кои здружено делуваат во
Македонија

Марш за женски права – „Ќе преживеат ли жените овде?“

А1он
Под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“, денеска на Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените, на плоштадот „Филип II“
Македонија

Платформата за родова еднаквост: Ги прашуваме Латас и Лазаров дали да силуваш и да се фалиш со тоа е вредноста која ја промовираат

А1он
Згрозени од изнесените информации и ставови од страна на новинарот Драган Павловиќ-Латас во првата емисија од поткастот на Стефан Лазаров, членките на Платформата за родова
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Мора да има забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани

А1он
Условната казна за струшкиот гинеколог кој со години работел „на црно“ покажува дека здравјето на жените во земјава не вреди ни „пет пари“. Соучесници се
Македонија

Платформата за родова еднаквост: Фемицидите се производ на молкот на општеството и недовербата во институциите

А1он
Фемицидот на 46-годишната жена од Неготино ја дополнува поразителната статистика според која повеќе од 80% од жртвите во земјава претходно не пријавиле насилство во надлежните
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Медикаментозниот абортус да биде достапна здравствена услуга и во болниците во другите градови

А1он
Членките на Платформата за родова еднаквост бараат медикаментозниот абортус освен на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, да биде достапна здравствена услуга и во болниците
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Институционалниот молк го охрабрува сексуалното вознемирување преку интернет

А1он
Жените-активистки за човекови права од балканскиот регион бараат од надлежните институции да постапуваат согласно нивните овластувања за темелно и неодложно да го истражат случајот со