pretsedatelski izbori 2024

Македонија

ДИК го поништи гласањето на три избирачки места по приговори на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Државната изборна комисија го поништи гласањето на уште три избирачки места. Станува збор за избирачкото место 1272 во општина Охрид, и за избирачките места 1194
Македонија

Сиљановска води повеќе од двојно пред Пендаровски, покажуваат бројките на ВМРО-ДПМНЕ

Од избројани 12.54% од избирачките места, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова има освоено 126.678 гласови, додека пак кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски има 51.965 гласови,
Македонија

Касами: Од утре граѓаните ќе бидат слободни

А1он
Претседателот на партијата Движење Беса, Биљал Касами го исполни своето право на глас во Тетово за претседателските и парламентарните избори. Тој заедно со сопругата гласаше
Македонија

Таравари: Ова е историски ден и ќе го пишува во книгите

А1он
Гостиварскиот градоначалник и кандидат за претседател во првиот круг од коалицијата ВЛЕН/ВРЕДИ, Арбен Таравари на гласање дојде со потесното семејство и порача дека по овие
Македонија

Џафери гласал и на претседателските избори

А1он
Техничкиот премиер, Таљат Џафери утрово го исполни гласачкото право и смета дека се исполнети сите услови за одвивање на изборниот процес. – Во крајна инстанца
Македонија

Ковачевски: Граѓаните одлучуваат дали одиме во ЕУ или се враќаме назад

А1он
Претседателот на СДСМ и поранешен премиер Димитар Ковачевски денеска изјави дека очекува демократски избори на кои граѓаните слободно ќе го дадат својот глас и со
Македонија

Разлика од речиси 55 илјади гласачи во одзивот за парламентарните и претседателските избори

А1он
Речиси 55 илјади е разликата во бројот на избирачи кои гласале на паралментарните и на претседателските избори. На парламентарите избори, според пресекот на ДИК за
Македонија

ВИДЕО: Артан Груби не гласаше на претседателските избори

А1он
Вицепремиерот Артан Груби не гласаше на претседателските избори. Тој беше вклучен во живо на неговиот Фејсбук профил во моментите на гласањето и во видеото јасно
Македонија

Самхарадзе: Ќе се трудиме да забележиме дали гласањето се одвива согласно стандардите на ОБСЕ

А1он
Во текот на набљудувањето ќе се трудиме да забележиме дали гласањето се одвива согласно стандардите на ОБСЕ. Им посакуваме успех на гласачите во нивните следни