Таравари: Ова е историски ден и ќе го пишува во книгите

Од:

Гостиварскиот градоначалник и кандидат за претседател во првиот круг од коалицијата ВЛЕН/ВРЕДИ, Арбен Таравари на гласање дојде со потесното семејство и порача дека по овие избори ќе се смени власта во Македонија.

– За албанскиот блок ова е историски ден. Кажав и претходно, 8 мај ќе биде историја за Албанците и за ова ќе пишува во книгите. По 22-годишен режим на ДУИ, мислам дека ДУИ од денес е во опозиција. И тие се свесни и го знаат тоа, подвлече Таравари.

Според неговите информации имало нарушување на изборниот процес и посочи дека вчера е откриен поткуп на гласачи од страна на оџи и функционери на ДУИ.

-Тоа е јавна тајна. Секогаш го правеле тоа и го повторуваат, меѓутоа ќе има одговорност. Претходно не одговараа, бидејќи беа на власт. Сега ќе одговараат. Од утре ќе има одговорност и ги повикувам сите луѓе да овозможат гласањето да биде фер и што демократско, рече Арбен Таравари

Би можело да ве интересира

За шест месеци во функција акцелераторот во ГОБ „8 Септември“, најавува Таравари

Таравари: ДУИ 22 години беа на власт и ништо не направија, а сега од опозиција имаат големи идеи

До крајот на годината нема зголемување на платите во здравството и нов колективен договор

Таравари: ДУИ тешко се навикнува на опозициски живот, но има време, ќе се навикнат

Катерина Ѓуровски

Таравари именуваше четворица нови директори на здравствени установи

Таравари му одговори на Села: Седна во скутот на Ахмети