parlamentarni izbori 2024

Македонија

„Европски фронт“ поднесе тужба до Управен суд за прегласувањето во Желино

А1он
Управниот суд соопшти дека е оформен предмет за тужбата што синоќа ја поднесе Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето
Македонија

ДИК ќе одлучува по приговорот од Европскиот фронт

А1он
Државната изборна комисија денеска треба да одлучува по приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. За
Македонија

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

А1он
Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА
Македонија

Преговорите на новата Влада се во напредна фаза, при распределбата се води сметка за бројот на добиени пратеници информира ВМРО-ДПМНЕ

А1он
„Она што можам засега да го кажам е дека преговарачкиот процес се базира на принципи, пред се нели на евроинтегративниот процес, борбата против криминалот и
Македонија

Одзивот до 9 часот е 7,22 проценти, поголема во однос на 8 мај

А1он
Излезноста на седумте избирачки места каде денеска се прегласува за парламентарните избори до 9 часот е 7,22 проценти, соопшти Државната изборна комисија. Оттаму информираат дека
Македонија

Прегласување на седум избирачки места, битка за двајца пратеници и нова распределба на мандатите

А1он
Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска се прегласува за Парламентарните избори 2024. Прегласување во петата изборна единица ќе се спроведе
Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најавува нова Влада до средината на јуни

А1он
Денес по покана на Државната изборна комисија ги подигнавме мандатите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивните уверенија. Со добивањето на уверенијата, до 28 мај очекуваме
Македонија

Почна прегласувањето за парламентарните избори во седум избирачки места

А1он
Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болни и изнемоштени лица, како и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори
Македонија

Секој зборува за тоа што знае да го прави – Касами за изјавата на Ахмети за меѓуетнички тензии

А1он
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска од Тетово информира дека добро оди целата процедура за договорање на следната влада. Според него, се разговара за
Македонија

Прегласување на седум изборачки места во петата и шестата изборна единица в среда

А1он
Прегласување на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна единица ќе се одржи в среда на 22 мај, Одлуката за прегласување ја донесе Државната