dpmne

Македонија

(ВИДЕО) Митева: Вчера во Македонија починале 10 пати повеќе луѓе на еден милион жители од повеќето земји во регионот, Филипче оставка веднаш!

А1он
„Венко Филипче, ниту пи-ар агенцијата нема идеја како да ги оправда твоите погрешни политики. Театрални настапи не поминуваат, прес конференции веќе нема, сведен си на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: 22 починати и 30 проценти од тестираните позитивни на Ковид, што уште треба да се случи за Филипче да си даде оставка

А1он
„22 починати во текот на вчерашниот ден од Ковид, тоа е директна вина на Комисијата за заштита од заразни болести и Венко Филипче кои преспаа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да објасни какви обврски имале Заев и нејзините потпретседатели што не можеле да оддадат почит на Гоце Делчев

А1он
„Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото положување на цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје не најде за сходно ниту
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: ЕУ без условување треба да почне преговори со Македонија

А1он
Македонија мора да отпочне преговори со ЕУ час поскоро, мора да се случи час поскоро таа меѓувладина конференција. Тоа е нашата единствена иднина, а ВМРО
Македонија

Протести со автомобили во Скопје и до Штип на денот на ВМРО

А1он
Денеска 23-ти Октомври-Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили против, како што велат „мафијата за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести потфрли, цело лето не направи план затоа сега имаме 2000 заболени во една недела

А1он
„Неспособноста на власта во справување со Ковид пандемијата предизвикува и ризик за децата во градинките и учениците кои посетуваат физички настава. Комисијата за заштита од
Македонија

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

А1он
Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси, по што посочи дека боде кога
Македонија

(ВИДЕО) Митева: Образованието доживува крах, наставници и ученици заболуваат од Ковид, многу деца немаат компјутери

А1он
„Граѓаните покрај навредите од Заев и Царовска го трпат и неуспехот на секое поле во општеството предизвикан од нивните лоши политики и неспособност. ВМРО-ДПМНЕ предупреди
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, вчерашната бројка од 641 заболени е вина на Комисијата, која треба да се замени со нова Специјална комисијата од експерти

А1он
„Власта и Комисијата за заштита од заразни болести немаат никаков кредибилитет и не можат да се справат со корона кризата. Секој четврти тестиран во Македонија
Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ предлага формирање специјална државна комисија за борба против Ковид-19

А1он
Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска на прес-конференција информира дека во текот на вчерашниот ден во утринските часови имало средба помеѓу