jovan mitreski

Македонија

Митрески: Попладнево ќе свикам итна собраниска седница за да се реши проблемот со возачките дозволи

А1он
Претседателот на Собранието Јован Митрески попладнево ќе свика итна собраниска седница на која треба да се донесат измени на Законот за безбедност на сообраќајот и
Македонија

Митрески побара брзо решение за проблемот со возачките дозволи

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македнија, Јован Митрески, на денешната редовна координација, на која присуствуваат координаторите на пратеничките групи, го отвори прашањето за проблемот
Македонија

Митрески – Агелер: Функционално и ефикасно Собрание е во интерес на граѓаните и на државата

А1он
Неопходен е парламентарен дијалог меѓу пратениците од мнозинството и опозицијата, тоа е клучно за ефикасна работа на Собранието, порачаа на денешната средба претседателот на Собранието
Македонија

Гир изрази безрезервна поддршка за новоизбраниот претседател на Собранието и на институцијата во целост

А1он
Претседателот на Собранието, Јован Митрески, денеска оствари средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. „На средбата беше констатирана
Македонија

Прва редовна координација во Собранието на новиот спикер Митрески

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески денеска ја одржал првата редовна понеделничка координација, по изборот на функцијата. Како што информираат од собраниската
Македонија

Техничката влада ќе биде избрана утре, Џафери го достави предлогот за министрите

А1он
Претседателот на Собранието Јован Митрески за утре во 11 часот ја закажа пленарната седница за избор на техничката влада, откако мандатарот Талат Џафери го доставил
Македонија

Јован Митрески избран за претседател на Собранието

А1он
Собранието денеска со 64 гласови „за“ и 40 „против“ го избра Јован Митрески за претседател на Собранието. Митрески, кој беше досегашен координатор на пратеничката група
Македонија

За СДСМ Талат Џафери е добро решение за премиер, утре ќе го потврдат Митрески за кандидат за претседател на Собранието

А1он
За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер рече на прес конференција пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека координаторот на
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Опозицијата да ги научи лекциите од минатото и наместо блокади и деструкции да делуваат конструктивно и одговорно

А1он
Денес во Собранието одржавме редовна координација на која начелно договоривме начин на делување во следниот период. Во тој контекст сакам да испратам неколку пораки до
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го омаловажуваат македонскиот јазик

А1он
Мојот јазик е македонскиот и секогаш ќе остане и за мене и за пратениците од мнозинството, порача од собраниската говорница координаторот на пратеничката група на