1 maj

Економија

Првомајски синдикален марш на ССМ под мотото „Здружени со иста цел“

А1он
„Здружени со иста цел“ е мотото на синдикалниот марш во Скопје со којшто Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) годинава ќе го одбележи Меѓународниот ден
Македонија

1 Мај помина со скари на балкон, виртуелен марш и владини мерки за намалување на отпуштање работници

А1он
Скара во двор и на балкони, месарите со полни раце работа, а граѓаните со маски на лицата се штитеа да не се заразат од коронавирусот,
Македонија

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, ги враќаме назад отпуштените работници

А1он
Социјалниот дијалог што го води ССМ со Владата и аргументираните барања даваат резултати, истакнува Сојузот на синдикати во соопштението кое уследи по објавата на Владата
Видео Македонија

(ВИДЕО) Скопјани за Први мај: Не ни недостига скарата, туку меѓусебното дружење

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Не ни недостига толку многу првомајската скара, колку што ни недостига дружбата со луѓето“. Вака реагираат скопјани кои денеска беа излезени на прошетка покрај езерата
Економија

Мајхошев: Изминативе 20 години работничките права се намалени 60 пати

А1он
Изминатите 20 години македонските власти успеале да ги намалат работничките права вкупно 60 пати, покажуваат анализите на професорот по трудово право на Правниот факултет на
Македонија

Работниците се силата на државата од кои зависи заедничкиот напредок, порачува Царовска

А1он
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска им го честита 1 Мај на сите граѓани, порачувајќи дека работниците се силата на државата од кои зависи заедничкиот
Македонија

Хелсиншки комитет: Над 461 работник останал без работа последните шест месеци

А1он
Вкупно 214 пријави се регистрирани последниве шест месеци, кои опфатиле над 3.432 работнички и работници. Над 461 работник останаа без работа, а на приближно 696
Uncategorized

Синдикати и здруженија на граѓани бараат мерки за заштита на работничките права

А1он
Синдикати и здруженија на граѓани денеска упатија првомајски проглас во кој бараат преземање на мерки кои ќе ги заштитат работниците. Бараат да не се дава