ekonomija

Економија

Ковачевски: „Лидл“ интензивно работи за започнување со ефективна работа во С. Македонија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска остварија работна средба со претставници на познатиот меѓународен
Економија

Бектеши на состанок со министерите за енергетика на ЕУ: С. Македонија е дел од Европа и само со заеднички мерки можеме да се справиме со енергетската криза

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Прага, Република Чешка учествуваше на неформален состанок на на министерите за енергетика на Европската унија. На состанокот на
Економија

Бектеши: Се замрзнува маржата на огревно дрво и пелети за огрев на 10%

А1он
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе Одлука за определување највисоката трговска маржа како посебен услов во трговијата за: огревно дрво
Економија

Бектеши: Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно

А1он
На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување на
Економија

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10% во трговија на големо и мало

А1он
На предлог на Министерството за економија, Владата на Северна Македонија на денешната седница донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи
Економија

Битиќи и Лорковски: С. Македонија останува посветена на европскиот план за диверзификација и праведна транзиција од фосилни кон обновливи извори на енергија

А1он
Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи оствари средба со директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница, Артур Лорковски. На
Економија

Бектеши: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница

А1он
Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во недела и празници на сите
Економија

Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи е во дводневна посета на Копенхаген, Кралството Данска со
Економија

Битиќи: Поедноставните регулативи и постапки кај царинските управи носат успешна економска соработка

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се обрати на онлајн настанот „Унапредување на економските
Економија

Бектеши во Софија: Историјата да се тргне настрана, да изнајдеме заеднички решенија во интерес на сите земји во регионот

А1он
Историските прашања треба да се тргнат на страна и да се носат решенија во интерес на сите, истакна министерот за економија Крешник Бектеши кој денеска