ekonomija

Економија

Новите КОВИД мерки ги испразнија трговските центри, прометот намален за 40 проценти

А1он
Новите КОВИД мерки целосно ќе го ослабнат бизнис секторот, реагираат трговците. Тие максимално ги поддржуваат напорите на институциите да се изборат со вирусот, но сметаат
Економија

„Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг ББ- на С. Македонија

А1он
Кредитната агенција „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг ББ-, со стабилен изглед за Република Северна Македонија. -Потврдата на кредитниот рејтинг од страна на кредитната
Економија

Битиќи – Ал Тани: Постои потенцијал за зголемување на економската соработката помеѓу двете земји

А1он
Потенцијалите за економската соработка помеѓу Северна Македонија и Катар биле во фокусот на денешната средба на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори
Економија

Бектеши: Над 3.500 граѓани со ниски приходи ќе добијат 12.000 денари за летување во домашните туристички капацитети

А1он
Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи кои што аплицираа на Јавниот
Економија

Бектеши: Се заоструваат условите за работа на концесионерите

А1он
Министерството за економија во соработка со невладините организации и рударскиот сектор и сите засегнати страни го доработи Предлогот на Законот за минерални суровини кој претходно
Економија

На Економскиот форум утре ќе бидат потпишани договори за имплементација на мобилноста на луѓе, стоки и услуги

А1он
На утрешниот економски форум, што ќе се одржи во Скопје, ќе бидат потпишани неколку договори и во суштина ќе почне практичната имплементација за мобилност на
Економија

Бектеши: Со измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите подобри услови за инвестирање за над 200 компании

А1он
По предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница ги усвои измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на инвестициите, објави министерот за
Економија

Добрите економски резултати ќе дојдат од средината на 2022 година натаму, прогнозира Бесими

А1он
Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека ниту една економија во текот на годинава нема да се врати на развојната патека како во преткризниот период.
Економија

ВИДЕО: Доделени договорите на 34 општини за реализација на 36 инфраструктурни проекти

А1он
Во Скопје денеска на 34 општини им беа доделени договорите за реализација на вкупно 36 инфраструктурни проекти во вредност 1 милијарда и 706 илјади денари
Економија

Од утре почнува аплицирањето за бескаматен кредит за трговски радиодифузни друштва

А1он
Од утре, 8 јули, од 09:00 часот почнува аплицирањето за бескаматниот кредит од кредитната линија за трговски радиодифузни друштва. Јавниот повик за оваа кредитна линија