lagard

Економија

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

А1он
Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард денеска во Европскиот парламент изјави дека не е убедена дека инфлацијата го достигнала врвот откако ги надминала
Свет

Лагард: Послабата куповна моќ на граѓаните може да ја забави инфлацијата во еврозоната

А1он
Европската централна банка нема да брза со заострување на монетарната политика, повтори претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, додавајќи дека послабата куповна моќ на граѓаните во
Свет

Лагард: Геополитичките тензии влијаат на перспективите на еврозоната

А1он
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска оцени дека геополитичките тензии се зголемени и дека влијаат на економските перспективи на еврозоната, навестувајќи за западните
Економија

Лагард: Биткоинот треба да се регулира на глобално ниво

А1он
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се
Свет

Лагард нема да ја обжали пресудата против неа во Франција и ќе се фокусира на работата во ММФ

А1он
Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека нема да поднесе жалба на пресудата против неа во нејзината татковина. Вчера, францускиот суд
Свет

В понеделник ќе се знае дали Кристин Лагард е виновна во „аферата Тапи“

А1он
Францускиот Суд на правдата на Републиката в понеделник ќе и ја изрече пресудата на директорката на Меѓународниот монетарен фонд (МИА), Кристин Лагард во врска обвинението
Економија

Лагард: Кредиторите на Грција покажаа значајна флексибилност

А1он
Меѓународните кредитори на Грција (ММФ,ЕУ,ЕЦБ) покажаа значителна флексибилност во синоќа претставените предлози со цел да се дојде до деблокирање на преговорите, изјави извршниот директор на
Економија

ММФ ги поздрави напорите на Пекинг за стимулирање регионални инвестиции

А1он
Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека забавувањето на економскиот раст на Кина е оправдан и дека Пекинг може да придонесе