tramp

Свет

Трамп собрал 207 милиони долари за оспорување на изборите

А1он
Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп и Републиканскиот национален конгрес заедно собрале 207,5 милиони долари по претседателските избори во САД. На изборите победи демократскиот
Свет

Трамп размислува однапред да ги помилува Доналд јуниор, двете ќерки и зетот советник

А1он
Актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја разгледувал можноста однапред да помилува четворица свои блиски, по претходните најави дека тоа се подготвува и за личниот
Свет

ВИДЕО: Трамп на прием во Белата куќа најави можна кандидатура во 2024 година

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп најави можна нова кандидатура за 2024 година. – Поминаа неверојатни четири години. Се обидуваме да бидат уште четири години. Во
Свет

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време
Свет

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

А1он
Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник
Свет

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа само ако докаже дека гласовите на
Свет

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот
Свет

Трамп го помилува поранешниот советник за национална безбедност, Мајкл Флин

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри помилувањето на неговиот поранешен советник за национална безбедност, генералот Мајкл Флин. Have a great life General Flynn! https://t.co/Qj21mnMP0k —