atentat

Свет

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

А1он
Високиот украински разузнавач Кирило Буданов тврди дека бил извршен обид за атентат врз рускиот претседател Владимир Путин. Обидот за атентат бил извршен по февруарската инвазија.
Свет

Атентатот во Ливерпул бил подготвуван најмалку седум месеци

А1он
Наводниот извршител на нападот со експлозијата, што се случи во неделата во такси во Ливерпул, северна Британија, го подготвувал нападот „најмалку“ седум месеци, соопшти денеска
Свет

ВИДЕО: Погребан убиениот претседател на Хаити, го испратија со пукотници и солзавец

А1он
Во тензична атмосфера и под силни мерки на обезбедување, денеска на Хаити беше погребан претседателот Жовенел Мојз, кој беше убиен во атентат во неговиот дом
Свет

ВИДЕО: Вознемирувачки сцени на Хаити, толпата ќе ги линчува атентаторите на претседателот

А1он
Претседателот на Хаити, Жовенел Мојз, го убила група командоси, од кои 26 биле Колумбијци и двајца Американци, со потекло од Хаити, потвдија властите во Порт-О-Пренс.
Свет

Хаити: Полицијата фатила шест атентатори на претседателот Моиз

А1он
Полицијата во Хаити уапсила шест мажи кои го убиле претседателот Жовенел Моиз и трагаат по организаторите кои стојат зад операцијата, изјави денеска шефот на полицијата
Свет

Белата куќа „внимателно ја следи“ ситуацијата на Хаити по атентатот врз претседателот Мојз

А1он
САД ја следат ситуацијата на Хаити по „трагичниот напад“ како резултат на кој беше убиен претседателот на земјата Жовенел Мојз, изјавија денеска од Белата куќа.
Свет

ВИДЕО: Атентаторите на претседателот на Хаити се претставиле како агенти на американската ДЕА?

А1он
Непознати напаѓачи, кои користеле оружје со голем калибар, во текот на ноќта извршиле атентат врз претседателот на Хаити, Жовенел Мојз, во неговиот дом, а на
Регион

Доживотен затвор за пет лица поради учество во убиството на рускиот амбасадор во Анкара

А1он
Турскиот суд денеска осуди пет лица на доживотен затвор поради учество во убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов во 2016 година. Еден од
Свет

Заменик министерот за здравство на Авганистан преживеа атентат

А1он
Атентат е извршен врз авганистанскиот заменик министер за здравство, Вахид Маџро, кој не е повреден, објави лондонски Гардијан. Маџро тргнал во посета на авганистанска провинција,
Свет

Во Франција спречен атентат против поранешниот претседател Франсоа Оланд

А1он
Припадник на терористичка ќелија, која беше демонтирана на 29 април, планирал да ја нападне претседателската палата во Париз, полицијата и поранешниот претседател Франсоа Оланд, јавува