bespilotni letala

Свет

Иран го обвини Израел за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

А1он
Иран го обвини Израел пред Обединетите нации (ОН) за напад со беспилотно летало врз фабрика за муниција во градот Исфахан, во близина на локацијата што
Свет

Тајмс: САД даваат зелено светло Украина да врши напади со беспилотни летала на територијата на Русија

А1он
САД повеќе не инсистираат на тоа Украина да не извршува напади на руска територија, вклучително и напади со беспилотни летала, објави синоќа лондонски Тајмс, повикувајќи
Регион

Вучиќ за соборениот дрон: Знаеме чии се беспилотните летала и која е нивната мисија, но да се правиме малку наивни

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска присуствува на заедничката вежба на Вооружените сили на Србија „Маневар 2022“. „Војници, офицери, подофицери, здраво“, ги поздрави насобраните војници
Регион

Русија ги ограничува летовите со беспилотни летала над енергетските објекти

А1он
Русија од утре ќе ги ограничи летовите со беспилотни летала над енергетските капацитети, пренесува агенцијата Анадолија повикувајќи се на локалните медиуми. – Министерството за енергетика
Свет

Девет напади со беспилотни летала од утрото во Киев, експлозии и во Одеса

А1он
До 6.35 часот утринава во Киев се пријавени вкупно девет напади со беспилотни летала камикази, јавува дописникот на Гардијан, Даниел Бофи. Експлозиите одекнуваат и во
Свет

Британското разузнавање: Русија користи ирански беспилотни летала, прашање е колку се ефикасни

А1он
Русија користи беспилотни летала во Украина, кои наводно потекнуваат од Иран, но прашање е дали тие ќе ја исполнат посакуваната функција, пишува британското Министерство за
Свет

Русите со беспилотни летала камикази нападнаа град на 80 километри јужно од Киев

А1он
Регионалниот гувернер на Киевската област Олексиј Кулеба објави дека Русите со беспилотни летала камикази го нападнале градот Била Церква, кој се наоѓа на 80 километри
Магазин

Тесла ги измислил дроновите уште во 1898 година, мислел дека со нив ќе престанат војните

А1он
Никола Тесла во голем дел овозможил дигиталната ера да биде како што сега ја живееме, а во неговите многу откритија и проекти, се наоѓа и