danska

Свет

ВИДЕО: Ја испраќаме целата артилерија што ја имаме во Украина, најави данската премиерка

А1он
Данската премиерка Мете Фредериксен денеска најави дека Данска ќе ја испрати сета своја артилерија во Украина и ги повика европските земји да ги снабдуваат украинските
Свет

Данска доби крал: Кралицата Маргарета Втора абдицираше и му го предаде тронот на својот син

А1он
Фредерик X сега е крал на Данска, по формалната абдикација на неговата мајка, кралицата Маргарета Втора. Таа штотуку потпиша декларација за абдицирање, предавајќи му ја
Свет

Европска потерница за богатата наследничка: Мајката призна дека децата киднапирани во Данска се кај неа

А1он
Издадена е европска потерница по Кристина Блок, мајката која призна дека кај неа се двете деца кои беа киднапирани во присуство на нивнито татко и
Свет

(ВИДЕО) Од ресторан во Данска киднапирани две деца: Мајката е богата наследничка, со таткото се во војна

А1он
Две деца биле киднапирани од ресторан во Данска кога дошле со својот татко да гледаат огномет. Стефан Хансел седел во ресторан со своите деца и
Свет

Данска и нареди на Русија да го намали бројот на дипломати во амбасадата во Копенхаген

А1он
Данска одлучи да го ограничи бројот на руски дипломати во својата амбасада во Копенхаген на пет, а бројот на административниот персонал на 20, принудувајќи ја
Свет

ВИДЕО: Напад во Данска: Запален Куранот, осквернавено турското знаме

А1он
Во Данска повторно е извршен провокативен напад врз муслиманската света книга Куран и турското знаме, јавува Анадолија. Член на групата „Patrioterne Gar Live“ (Патриоти во
Свет

Големи протести во Данска поради плановите на владата да укине државен празник

А1он
Данската премиерка Мете Фредериксен и нејзината центристичка коалиција денеска повикаа на укинување на пролетниот државен празник, што наиде на остри критики од опозицијата, синдикатите, бискупите