danska

Свет

Три лица обвинети за терористички активности во Данска, судењето закажано за ноември

А1он
Три лица се обвинети за набавка на хемикалии со намера да направат бомби, соопштија денеска данските обвинители, посочувајќи дека тројката планирала терористички напади, јави ДПА.
Свет

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он
Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат
Свет

На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

А1он
За време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап“, што се одржува секоја година на Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска, убиени се 1.428 китови и делфини,
Свет

Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

А1он
Некои мигранти во Данска ќе треба да работат 37 часа неделно за да можат да добијат социјални бенефиции, соопшти денеска данската Влада. Тоа ќе се
Свет

Данска од 10 септември ги укинува сите ограничувања против Ковид-19

А1он
Данска од 10 септември ќе ги укине сите ограничувања воведени поради спречување на пандемијата на коронавирусот, соопштија здравствените власти. – Епидемијата е под контрола, имаме
Свет

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

А1он
Копенхаген, 26 јули 2021 (МИА) – На луѓето во Данска кои примиле две различни вакцини против Ковид-19 ќе им биде понудена трета доза на вакцина,
Култура

Почина данскиот карикатурист Курт Вестергард

А1он
Данскиот карикатурист Курт Вестергард почина на 86-годишна возраст. Тој животот го завршил мирно, по долго боледување, на 14 јули, во Копенхаген, соопшти вчера неговото семејство.
Свет

Која е сопругата на Ериксен, чија реакција го трогна светот кога тој падна на теренот

А1он
Целиот свет со внимание ја следеше здравствената состојба на данскиот фудбалер Кристијан Ериксен, кој на натпреварот меѓу Финска и Данска на Европското првенство наеднаш колабираше