grenland

Свет

Смрзнатата плоча на Гренланд забрзано се топи и е најмала од 1948 година

А1он
Гренладнската ледена плоча минатата година се намалила најмногу од периодот кога во 1948 година почнаа да се бележат податоците за неа, покажуваат најновите истражувања. Лондонски
Магазин

Неодамна откриената воена база на Гренланд ги открива своите тајни

А1он
На Гренланд пред извесно време беше откриена американска воена база од Студената војна, што долги години се наоѓала под дебел слој мраз. За разлика од,
Свет

САД со планови за отворање конзулат на Гренланд

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да отвори конзулат на САД на Гренланд, во услови на растечки стратешки и економски интерес кон данската територија.
Свет

Помпео разговараше со шефот на данската дипломатија, еден ден откако Трамп ја откажа посетата на земјата

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео разговараше со шефот на данската дипломатија Јепе Кофод и ја пофали американско-данската соработка во областа на безбедноста, само еден ден
Свет

Одлуката на Трамп за одлагање на посетата на Данска е изненадувачка за кралското семејство

А1он
Портпаролката на данското кралско семејство изјави дека е изненадувачка одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска. Според неа, Трамп имал
Свет

Политико: Трамп ја одложи средбата со данската премиерка, откако таа одби да им го продаде Гренланд на САД

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ја откажува својата средба со данската премиерка Мете Фредериксен, откако скандинавската лидерка јасно порача дека нема да разговара за
Свет

Трамп на Твитер објави фотомонтажа со свој хотел на Гренланд

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави фотомонтажа на свој хотел на Гренланд, откако потврди дека неговата администрација е заинтересирана за купување на Островот. Фотомонтажата