germanija

Свет

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата, се до крај на 2024 година

А1он
Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно да ја надминат високата инфлација.
Свет

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он
Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау потпиша дипломатска нота до Германија во врска со репарациите од Втората светска војна со која се официјализираше барањето
Свет

Германија следната година ја очекува рецесија поради зголемените цени на енергенсите

А1он
Водечките германски економски институти проценуваат дека германската економија следната година ќе влезе во рецесија, се наведува во денеска објавената редовна есенска анализа за економските текови
Свет

Германија сепак нема да ги затвори преостанатите нуклеарни централи

А1он
Германскиот министер за економија и енергија Роберт Хабек денеска изјави дека во земјата ќе продолжи да работат две од нејзините три преостанати нуклеарни централи до
Свет

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он
Сопствениците на печки на дрва или пелети во Германија есенва се соочуваат со драстично зголемување на цените, објави денеска Федералното биро за статистика во Визбаден.
Свет

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он
Операторот на германската нуклеарна централа „Исар два“ ​​го известил Министерството за екологија на Германија дека има истекување, кое не ја загрозило безбедноста, но може да
Свет

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он
Германија наскоро би можела да престане да постои како земја поради ескалацијата на енергетската криза, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Тој наведува дека еднаш
Свет

Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

А1он
Околу 40 активисти блокираа електрана на јаглен во Јаншвалде, на 100 километри југоисточно од Берлин, јави германската новинска агенција ДПА. Како резултат на блокадата, престанале
Свет

Германија нема да го снабдува Киев со модерни тенкови

А1он
Германија одлучи да не го снабдува Киев со модерни тенкови, изјави лидерот на СПД Ларс Клингбејл. Според Bloomberg, европските земји стравуваат дека набавката на нова