germanija

Свет

Британија го повика Израел да не напаѓа премногу силно, Германија го осуди Хамас

А1он
Британската Влада денеска оцени дека Израел мора да има сигурност дека израелските воени активности против Хамас се „пропорционални“ и изрази длабока загриженост за уривањето на
Свет

ВИДЕО: На пропалестинските демонстрации во Берлин уапсени биле 59 лица, 93 полицајци се повредени

А1он
Во судирите на пропалестинските демонстрации во Берлин, уапсени се 59 лица, а повредени се речиси 100 полицајци, соопшти денеска германската полиција. Околу 3.500 луѓе се
Свет

Анкета: Повеќето Германци против повластувања за вакцинираните против Ковид-19

А1он
Повеќето Германци се убедени дека ограничувањата наметнати поради коронавирусот погрешно ќе бидат укинати за луѓето кои се сметаат за целосно имуни, се вели во студијата
Свет

Германија пак собори рекорд – во еден ден вакцинирани 1,35 милиони луѓе

А1он
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан објави дека во средата е постигнат дневен рекорд по бројот на вакцинирани против Ковид-19 во Германија – 1,35 милиони
Свет

Меркел: Германија нема да толерира антисемитски протести

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека Германија нема да толерира антисемитски протести. Изјавите на германската канцеларка доаѓаат по протестите пред синагоги, во кои демонстрантите извикуваа
Свет

Русија очекувала повеќе од германското претседателство со ЕУ, Берлин личел на „предводник на антируските сили“

А1он
Берлин се однесува како предводник на антируските сили, а не водач на паневропска организација, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Русија
Свет

Конфликтот меѓу Израел и Палестина се прелеа во Европа: Нападнати синагоги, запалени знамиња

А1он
Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што во текот на ноќта биле нападнати две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади луѓе фрлале
Свет

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

А1он
Германскиот комитет за вакцини СТИКО ќе ја предложи вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ за лица постари од 60 години, објави денеска Шпигл. Европското
Свет

Вакцинираните во Германија од недела ќе бидат ослободени од многу мерки

А1он
Бундестагот, по Долниот дом на германскиот Парламент, денеска исто така ја одобри владината уредба со која на вакцинираните против коронавирусот им се дозволува одредено ослободување