germanija

Свет

ВИДЕО: Грабеж во банка во Берлин, 11 лица повредени

Горјан Грнчаровски
Германската полиција трага по четворица ограбувачи кои попладнево ограбиле експозитура на банка во Берлин, пуштајќи солзавец во објект во близина. 11 луѓе се примени во
Свет

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он
Европската унија не сака да ја коментира одлуката на САД за повлекување на американските трупи од Германија. Тие сметаат дека потегот е прифатен „во рамките
Економија

БДП на Германија падна за 10,1 проценти во вториот квартал

А1он
Германската економија во вториот квартал од оваа година падна за 10,1 процент на квартално ниво, покажуваат денешните прелиминарни податоци од Бирото за статистика, Дестатис. Тоа
Свет

Германија е подготвена за повлекување на американските војници

А1он
Германската Влада имајќи го предвид најавеното повлекување на американските војници од Германија, заедно со погодените покраини, ќе се усогласи со Владата на САД и со
Свет

САД преместуваат речиси 12.000 војници од Германија во Полска, крај Црното Море и Прибалтикот

А1он
Пентагон објави планови според кои ќе остави во Европа половина од 12.000 војници повлечени од Германија. – САД повлекуваат 11.900 војници од Германија, изјави шефот
Свет

Германска студија: Еден од пет пациенти хоспитализирани со Ковид-19 починал

А1он
Повеќе од една петтина од пациентите со Ковид-19 кои добиле болничка нега во Германија на почетокот на оваа година починале, покажа една студија. Според истражувањето,
Економија

Германија очекува раст на БДП од три отсто во овој квартал

А1он
Економскиот институт DIW од Берлин очекува закрепнување на германската економија во тековното тримесечје по падот предизвикан од пандемијата на новиот коронавирус. Германската економија веројатно ќе
Свет

ВИДЕО: Германската полиција трага по доказите и телото на малата Медлин Мекен

А1он
Германската полиција денеска почна истрага во врска со исчезнувањето на 4-годишното девојчето Медлин Мекен, кое беше грабнато во 2007 година во Португалија од хотелски апартман,