germanija

Свет

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

А1он
Германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер, по изборите за Бундестагот во нејзината земја, сака на партнерите од ЕУ да им понуди предлог за организирање побрзи
Свет

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он
Истражителите се уште не откриле компоненти за изработка на бомба во претресите во врска со претпоставениот испланиран напад врз синагогата во Хаген, во западниот дел
Свет

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он
Шест години по избувнувањето на скандалот со емисијата на штетни гасови во Фолксваген, за четворица поранешни менаџери и инженери на VW денеска почна судење во
Свет

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

А1он
Германската полиција приведе четворица осомничени, во акција што властите ја оквалификуваа како „екстремистичка закана за напад врз синагога“ во западниот град Хаген. Меѓу уапсените има
Македонија

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

А1он
МВР информира дека со соработка на нашите и германските служби за борба против дрога, во Германија запленета марихуана вредна над 100.000 евра. -Во заедничка координирана
Македонија

Пристигнаа германските експерти за истрагата на пожарот во болницата во Тетово

А1он
Тим од германски експерти кои треба да ги истражат причините и околностите за пожарот во модуларната ковид болница во Тетово денеска пристигна во државава, потврдија
Свет

ЦДУ победи на изборите во Долна Саксонија

А1он
Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел во заминување, ја задржа позицијата на најсилна партија во северната покраина Долна Саксонија, покажаа денеска резултатите од
Свет

Нема плата за невакцинираните ако треба да одат во изолација, одлука на германска покраина

А1он
Во германската провинција Баден-Виртемберг, во среда ќе стапи во сила мерка според која невакцинираните луѓе, доколку се разболат од Ковид-19 и мора да бидат ставени
Свет

Германија: Служба против перење пари е под истрага

А1он
Германското обвинителство денеска соопшти дека запленило документација во министерствата за финансии и за правда, во рамки на истрагата за можно попречување на правдата од страна