minhen

Свет

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

А1он
Поради замрзнат дожд утрово повторно беа прекинати летовите на аеродромот во Минхен. Портпаролот на аеродромот потврди за ДПА дека сите писти се замрзнати поради замрзнат
Свет

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он
Непосредно пред Божиќ на аеродромот во Минхен владее хаос. Куфери се натрупани по ходниците и секој ден ги има се повеќе. Празниците допрва почнуваат, па
Свет

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

А1он
Во голема акција, активисти за климата блокираа два главни германски аеродроми изутрината. Активистите почнаа да ги блокираат аеродромите во Берлин и Минхен, објавија германските медиуми.
Магазин

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

А1он
Во Германија се одржува настан посветен на пивото Октоберфест. По повеќе од две години од борбата со вирусот Ковид-19, ова е првпат да се врати
Свет

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он
Претседателите на Израел и на Германија денеска ќе присуствуваат на церемонијата за одбележување на годишнината од оружениот напад врз израелските спортисти извршен за време на
Свет

Германската Влада ќе им плати отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972

А1он
Германската Влада денеска соопшти дека ќе плати дополнителна отштета на семејствата на 11 израелски спортисти кои беа убиени од палестинската терористичка група „Црн септември“ за
Свет

Железничка несреќа во близина на Минхен, еден загинат најмалку 10 повредени

А1он
Едно лице загина, а најмалку 10 други се повредени во судир на два регионални воза во близина на Минхен, соопшти германската полиција. Несреќата се случила
Македонија

Во конзулатот во Минхен процедурата за вадење пасоши скратена од шест месеци на три недели

А1он
Во генералниот конзулат на Македонија во Минхен успешно функционира базната станица за издавање патни исправи и таму досега аплицирале 470 наши државјани, 380 патни исправи
Uncategorized

Експлозија во близина на железничка станица во Минхен

А1он
Силна експлозија се случила во близина на фреквентната железничка станица во германскиот град Минхен, соопшти германската полиција. Експлозијата се случила за време на градежни работи
Свет

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он
Во Минхен денеска стапи на сила мерката задолжително носење заштитни маски на јавни места каде што се собираат многу луѓе, како што се пешачки зони