minhen

Македонија

Авиони од Љубљана и Минхен се очекуваат денес, 1082 дојдени од странство се веќе во државен карантин

Маја Илиевска-Пачемска
Два авиона, од Љубљана и Минхен, со наши државјани од се очекува денес да пристигнат во земјава, извести техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.
Свет

Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

А1он
Денеска заврши минхенскиот „Октоберфест“, најголемиот светски фестивал на пиво, чии посетители испија повеќе од седум милиони литри пиво. Според организаторите, двонеделниот Октоберфест годинава го посетија
Свет

Протести во Минхен против НАТО

А1он
Повеќе илјади луѓе протестираа денеска попладне во Минхен, каде се одржува Минхенската конференција за безбедност на која учествуваат лидерите на повеќе земји од светот, против
Свет

Нетанјаху: Израел е подготвен да дејствува против Иран

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иранскиот режим е најголема светска закана и дека доколку е потребно Израел ќе дејствува не само против неговите сојузници
Македонија

Готемолер изрази задоволство од посветеноста на Владата на реформите

А1он
Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, на вториот ден од Минхенската безбедносна конференција оствари повеќе средби и разговори со истакнати личности
Свет

Филип: Потребна е акција за идејата за европска армија да не остане само на зборови

А1он
Францускиот премиер Едуар Филип изјави дека земјите-членки на ЕУ треба да преземат посериозни чекори на оперативно ниво за идејата за заедничка европска одбрана да не
Македонија

Димитров во Минхен: Македонија е важна тула во куќата на регионалната безбедност и стабилност

А1он
Во рамките на активностите за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска учествуваше во дискусиите за континенталната безбедност, глобалните предизвици
Свет

Лавров: Авторите на извештајот за Конференцијата за безбедност во Минхен ја претставуваат Русија во негативно светло

А1он
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека авторите на извештајот за Минхенската конференција за безбедност го претставуваат руското влијание во негативно светло. –
Свет

Столтенберг: Северна Кореја претставува закана за сите членки на НАТО

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Конференцијата за безбедност во Минхен предупреди дека Северна Кореја претставува закана за сите членки на Алијансата. – Северна