han

Економија

Бесими-Хан: Направени се суштински реформи во управувањето со јавните финансии во Република Северна Македонија

А1он
Република Северна Македонија припаѓа на европското семејство и секогаш може да смета на поддршката од Европската Унија. ЕУ е наш значаен партнер во спроведување на
Македонија

Хан: Горд сум што придонесов за успехот на Преспанскиот договор

А1он
Поранешниот еврокомесар за проширување, денеска задолжен за буџетот на ЕУ, Јоханес Хан, за МИА се присети на кратко на потпишувањето на Преспанскиот договор пред две
Свет

Хан: Ситуацијата мора да се гледа со голема загриженост поради овластувањата на Орбан

А1он
Европскиот комесар за финансии Јоханес Хан изрази загриженост поради вонредните закони донесени од Унгарија, што му дадоа на премиерот Виктор Орбан особено високи овластувања. Хан,
Македонија

Средби на Димитров со Хан, Дендиас и Бартоло, во фокусот на разговорите нашата европска иднина

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари билатерални средби со еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан, со
Македонија

Хан: Борбата против корупцијата на високо ниво мора да продолжи

А1он
По објавувањето на снимените разговори во врска со случајот „Рекет“, синоќа на Твитер се огласи еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, кој порача
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Очекувам до крајот на август да биде донесен законот за Јавно обвинителство

Габриела Димковиќ-Мишевска
По средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, премиерот Зоран Заев истакна дека периодот кој преостанува до октомври треба да го искористиме да потврдиме дека се работи
Видео Македонија

(ВИДЕО) Хан: Уверен сум дека земјава во октомври ќе добие зелено светло

Габриела Димковиќ-Мишевска
Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата во Владата по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека земјава во октомври ќе добие зелено светло
Македонија

Хан во Скопје на средби со Пендаровски, Заев и Мицкоски

А1он
Реформите поврзани со евроинтеграцијата на земјата и очекувањата наесен на Северна Македонија да и биде одреден датум за почеток на пристапните преговори, ќе биде главна