Zaev

Македонија

Заев: Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни последици

А1он
Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил напиша дека ја прифаќа препораката дадена во рамки на Меѓународната недела на медиумска писменост да се размисли пред некоја
Македонија

Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Стартот на преговорите ќе биде позитивен сигнал и до регионот

А1он
Првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ ќе биде позитивен сигнал и до целиот регион, истакнале премиерот Зоран Заев, вицепремиеот за европски прашања Никола
Македонија

Ако имало провокација, ја осудувам – вели Заев за венчавката на Богдановиќ

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека осудува провокации од било каков тип, доколку ги имало на свадбата на градоначалникот на општина Центар кој викендот се
Економија

Градежниците на средба со Заев ја поздравија одлуката на Владата да им помогне

А1он
Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, се сретна со претседателот на Градежната комора на Македонија, Ивица Јакимовски и со
Македонија

Заев не прифаќа лидерска, на почетокот на следниот месец заминува во Софија на средба со Борисов

А1он
Власта не гледа потреба за средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за недоразбирањата со Бугарија. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека доколку на премиерот Зоран
Македонија

Заев го одби барањето на Мицкоски за лидерска средба

А1он
Премиерот Зоран Заев го одби барањето на претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за одржување лидерска средба, на која освен за разговорите со Бугарија, би
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Април 2021 е месецот за спроведување на пописот

А1он
Пописот го одложивме бидејќи Мицкоски и опозицијата бараа да биде одложен неколку месеци пред пандемијата и го направивме тоа, вели ремиерот Зоран Заев во изјавата
Економија

(ВИДЕО) Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

А1он
Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата
Економија

Државата има јасна енергетската стратегија – ита кон обновливи извори на енергија, порача Заев

А1он
Државата размислува да прифати една многу пријателска понуда од Грција, да бидеме косопственици на гасните терминали во Александрополис, каде што ќе се гради 800 мегаватна
Македонија

Владата има механизми за состојбата со Ковид-19, нема да носиме одлуки кои ќе и штетат на економијата, порача премиерот

А1он
Лично јас не сум поддржувач на затворање, на полициски часови, но сум пддржувач на сето тоа што ќе може да ограничи можност за ширење на